Rafteri uživali na Panonskim jezerima

N1

Ljubitelji raftinga ovog vikenda mogu uživati na Panonskim jezerima u Tuzli, gdje se održavaju 9. Međunarodni susreti raftera. Tamo je bila i naša Nataša Tadić.

Rafting je vrsta sporta gdje se grupa ljudi spušta gumenim čamcem niz riječne brzace, s ciljem uzbuđenja, avanture i druženja. Rafter Izet Kuburaš iz Ključa kanu vozi dvije decenije. Kaže da je adrenalin savladao strah.

“Otkako sam počeo, nikada u životu se nisam prevrnuo. Išao sam u najjače bukove, ali nikada se nisam prevrnuo. I ako se prevrnem vratim se opet, ali ispao iz njega nisam nikada”, priča Kuburaš.

Jedan čamac košta više od 5000, a veslo oko 100 KM. Rafterima oprema uglavnom strada u rijekama punim smeća kojih ima na pretek u BiH.

“Normalno da ga ošteti i neka oštra stijena, nešto u vodi što baci narod, neki predmet. Najveći problem je bacanje otpada u vodu. Kamen ako nije oštar, on će preći preko kamena i neće mu biti ništa”, izjavio je Jahijaz Mačković, Kanu kajakaškog kluba Ključ.

Regata na Uni, Sani, Savi, Krivaji i drugim rijekama imaju samo jednu svrhu da skrenu pažnju na ljepote naših rijeka ali i obavezu da ih čuvamo, naročito mlađe generacije.

Ovo je sport koji može privući i mlade i turiste. Mi imamo predivne rijeke koje treba očuvati. Nažalost, zagađene su. Mi nastojimo popularizovati ovaj sport, sačuvati naše rijeke“, istakao je Mustafa Dervišević iz Rafting kluba Žepče.

Vrlo je teško mlade odvojiti od kompjutera i dovesti ih u prirodu i rijeke. Kroz neke šire projekte, uspijevamo. U saradnji sa školama i nevladinim organizacijama, polako podmlađujemo članstvo”, kazao je Velih Hrnjić iz Rafting kluba Jajce.

Tuzlanski rafteri nemaju rijeku gdje treniraju, pa uglavnom to rade na Krivaji. Podrška ovom sportu je minimalna i rafting ostaje zahvaljujući isključivo entuzijazmu ljubitelja rijeka i ekologije.

“Sami se snalazimo. Slaba je podrška i vlasti i lokalne zajednice. Od firme i pojedinaca koji su donatori i koji razumiju ovaj sport, i pomažu nam. Tako se snalazimo. Trenutno imamo 60 aktivnih i 300 pasivnih članova koji nam se pridružuju na svim regatama u BiH”, komentariše Esad Ferhatbegović iz Eko raft kluba „Accent“ Tuzla

Rafting u BiH se sve više prepoznaje kao atraktivan turistički proizvod. Iako je popularizacija ovog sporta aktuelna zadnjih 15 godina, tradicija raftinga na ovom prostoru je starijeg datuma jer je prva Unska regata održana 1964. godine.

Organizovanjem susreta raftera domaćini su htjeli pokazati da se ljepote Panonskih jezera u Tuzli mogu mjeriti sa prirodnim ljepotama Krivaje, Une, Drine i drugih rijeka. Osim toga, domaćini su htjeli pokazati da se ovaj ekstremni sport treba više popularisati i približiti ljudima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.