Novim izvještajem Svjetske antidoping agencije, navodno je utvrđeno da je više od hiljadu ruskih sportista od 2011. godine koristilo doping i to pod pokroviteljstvom države. Izvještaj objašnjava i načine na koji su takmičari uspjevali da zavaraju testove. Međutim, u Ruskom olimpijskom komitetu tvrde da su sve optužbe na njihov račun - lažne.
Zbog želje za pobjedom, izgubili su moralni kompas – i to ne samo ruski sportisti, tvrdi autor istraživanja Richard McLaren. Doping program, kaže on, odvijao se pod budnim okom Kremlja.
“Godinama su nam Rusi otimali sportska takmičenja. Treneri i sportisti igrali su na nepoštenom terenu. Fanovi sporta su iznevjereni. Vrijeme da je se to zaustavi. Da, kažem zaustavi”,rekao je McLaren.
McLaren kaže i da je utvrdio da su sportisti lažirali uzorke uz pomoć ruskih tajnih službi. Dopingu pripusuje i dio trijumfa Rusa na zimskim OI u Sočiju 2014, kada su osvojili čak 33 medalje, kao i dio rekordnog broja od 72 medalje na ljetnjim igrama u Londonu. Istraga je navodno utvrdila da je prevara išla toliko daleko, da je kod dvije ruske hokejašice pronađen muški DNK.
U Olimpijskom komitetu Rusije tvrde da ništa od svega navedenog nije tačno.
“Naravno da ne prihvatamo optužbe da je navodno postojao doping sistem koji je sponzorisala država. To nije tačno. U Rusiji nikada nije postojao takav sistem”,navodi predsjednik ruskog Olimpijskog komiteta Aleksandar Žukov.
Umjereniji odgovor na optužbe stiže iz zvanične Moskve.
“Sarađivat ćemo sa Međunarodnim olimpijskim komitetom i ubuduće. I do sada smo imali prilično dobre i konstruktivne partnerske odnose”,rekao je ministar sporta Pavel Kolobkov.
Nešto lošije odnose sa MOI imali su sportisti, koji su zbog prethodnog doping skandala, dijelom isključeni sa OI u Riju.
“Da li smo zaslužili našu pobjedu u Sočiju? Postigli smo je uz pomoć 12 godina napornog rada! Sve te optužbe su prazne priče. Šta nam nudi McLarenov izvještaj? Samo novu porciju antiruske retorike”, smatra olimpijski šampion u bobu Aleksej Vejvoda.
Da se sport koristi kao sredstvo geopolitičkog pritiska tvrdili su i ruski zvaničnici još prilikom predolimpijskog doping skandala. Svjetska antidoping agencija, pak, stoji pri tome da je Moskva ta koja u političke svrhe zloupotrebljava sopstvene takmičare.
I koja god od dvije ponuđene verzije istine da je prava, mnogi bi sigurno rekli da su i jedna i druga podjednako pogrešne – jer svođenje sporta na politički argument sigurno nije po pravilima fer-pleja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.