Na današnji dan 1984. godine zatvorene su 14. Zimske olimpijske igre. Na ceremoniji zatvaranja Zimskih olimpijskih igara tadašnji predsjednik Međunarodnog organizacionog komiteta Juan Antonio Samaran je rekao kako je Sarajevo najbolji organizator Zimskih olimpijskih igara do tada u njihovoj historiji.
“Doviđenja drago Sarajevo”, bile su riječi Juana Antonia Samarana. Danas je u Novom danu tema jutra bila Olimpijada, EYOF, podrška olimpijskom sportu u BiH. Gost jutarnjeg programa je bio Said Fazlagić, generalni sekretar Olimpijskog komiteta BiH koji se javio uživo iz Olimpijskog muzeja.
Na pitanje da li Olimpijski duh još uvijek živi u BiH, Fazlagić je rekao da živi i da se olimpijski duh može osjetiti u svakom dijelu BiH, posebno kako se približavaju Olimpijske igre mladih i pored brojnih poteškoća.
U posljednjih pet godina Vijeće ministara je budžetski grant za sport smanjilo za čak tri puta. U 2014. godini izdvojeno je svega 560.000 KM.
“Mnogo se govorilo o tome godinama, a takav glas kao da niko ne čuje. Budžet se smanjuje svake godine. O tome se trebaju brinuti oni koji kreiraju ambijent za uspjehe naših sportista. To nije posao Olimpijskog komiteta. Uskoro ćemo znati imena novih ministara i saziva nove vlade i želim da shvate važnost sporta, reprezentativnih selekcija. Trebamo ići uzbrdo, a ne nizbrdo.”
Naši sportisti odlučuju se braniti boje drugih država. Jedan od razloga su i finansije.
“Naši sportisti odlaze u susjedne, ali i daleke države poput Katara, SAD-a, Norveške. Rođena braća igraju za različite rukometne selekcije. Niti jednu jedinu konvertibilnu marku u prošloj godini nisu dobili naše reprezentativne selekcije u fudbalu, rukometu, košarci i Olimpijskom savezu. I naravno da neki sportisti, zbog finansijskih i infrastrukturnih uslova, odlaze u druge zemlje. A budžet od 560.000 KM se dijeli na sve sportske nivoe u BiH, a svako se može prijaviti za dio tog budžeta“, rekao je Fazlagić.
U susjednim zemljama situacija je drugačija.
“Država je glavni finansijer državnog sporta u saradnji s lutrijom. Postoje određene kladionice koje se klade na sportski rezultat i te pare se vraćaju u sportski sistem. Hrvatski Olimpijski komitet ima budžet preko 32 miliona KM i 65 zaposlenih, a u Srbiji je budžet jos veći“, kazao je Fazlagić.
“Jacques R. u Vankuveru je rekao da OI ne mogu riješiti sve probleme, ali mogu biti dobar pokretač za poboljšanje situacije u državi. U posljednje vrijeme se pojavljuju raznorazne priče, a to je priča o sarajevskim letačima, na to se nadovezala priča o bob stazi. Niti skokovi niti OI bob staza neće biti potrebna za OI mladih. Ipak, potrebna će biti ledena ploha za klizanje i skijaške staze, koje se mogu prilagoditi za takmičenje“, rekao je za kraj gostovanja u Novom danu generalni sekretar Olimpijskog komiteta BiH.