Šampion Bosne i Hercegovine u rukometu banjalučki Borac prije početka priprema obavlja motorička testiranja na Fakultetu za sport Apeiron. Potpisani su i ugovori o saradnji, a svoj pečat dali su i višestruki šampioni Hrvatske u rukometu Zagrebački PPD. Svi zajedno ističu da rukomet nikada nije bio bogat sport, te da su ga izazovi pandemije dodatno ugrozili.
Rukometaši Borca, šampioni BIH prije zvaničnog početka priprema na antropomotoričkom testiranju.
Svaki od ovih momaka će na osnovu polaznih fizičkih parametera znati šta im je kondicioni cilj. Treneri i sportski stručnjaci sa Apeirona zajedno će raditi, kako bi Borac ove sezone na evropskoj sceni, u nekadašnjem Čelendž, a sada EHF Evropa kupu, dao maksimum.
“Klub ima veliku korist. Sada je početak pripremnog perioda, utvrdiće se inicijalno stanje sportiste, vidjeti kakvo je stanje. Nakon toga biće još dva mjerenja, jedno tranziciono, jedno na kraju tog procesa, da ja ne idem previše u te naše kineziološke teme”, kaže Velibor Srdić, dekan Fakulteta sportskih nauka.
Borac je među 12 direktno plasiranih ekipa u 3. krugu EHF Evropa kupa. U Upravi kluba su svjesni finansijakih izazova u doba korone, ali vjeruju u obećanja svih nivoa, ovaj put i državnog.
“Bez sredstava nema ni sporta. Bez sporta nema ni zdrave nacije. RK Borac je ukinuo članarine kako bi omasovio omladinske kategorije, to se već vidi na par selekcija, gdje imamo ogroman broj zainteresovanih. Banjaluka ima problem sa dvoranama, to ćemo probati riješiti. Ove godine imamo obaćenja za SEHA ligu od državnih instiucija, nadam se da ćemo dobiti ta sredstva”, ističe Vladimir Branković, direktor RK Borac.
“Znači, red, rad, ako nas država stavi da smo državni projekat, za par godina, ako Bog da, eto Borca na onim granama koje nam pripadaju”, dodaje Marinko Umičević, predsjednik RK Borac.
Banjalučani nisu bogati finansijski, ali jesu titulama, baš kao i dugogodišnji šamioni Hrvatske. PPD Zagreb ove godine je po prvi put od osamostaljenja Hrvatske ostao bez titule prvaka. Osvajali su je od sezone 1991./1992. godina, 28 puta zaredom.
29. titula izmakla im je jer je Hrvatski rukometni savez ranije donio odluku o poništavanju svih takmičenja u tekućoj sezoni zbog korona virusa.
Zagrebčani su u evropskoj eliti, među 16 najboljih ekipa. Očekuju početak takmičenja, ali i COVID uputstava za klubove.
“Niti smo dobili uputstva iz ova dva međunarodna takmičenja SEHA i EHF, kakva će biti procedura organizacije svake utakmice, da li će biti nužno svaki put raditi test, ili neće. Imamo primjer ženske ekipe Budućnosti iz Podgorice, gdje je na pripremama jedna igračica osjetila simptome, testirali je, bila pozitivna, prekidaju pripreme, svi se vraćaju u Podgororicu, u samoizolaciju. To je ogromna problematika. Rukomet nije neki bogat sport, nije komercijalan sport. Bilo kakvi dodatni troškovi… Ovo su relativno visoki troškovi testiranja, ako vi morate testirati sve i gostujuću ekipu, putovanja čarterom, karantin, to su ozbiljne teškoće za odigravanje utakmica u rukometu”, pojašnjava Vedran Šupuković, PPD Zagreb.
Inače, neki od najslavnijih hrvatskih sportista studiraju u Banjaluci. Među njima i Denis Špoljarić, Arijan Jović, Josip Valčić, ali nekadašnji golman fudbalske reprezentacije Hrvatske Tomislav Butina.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad