Ironman, triatlonac i alpinista Tomislav Cvitanušić istaknuo je, na druženju u okviru manifestacije ‘Kinđetov most’ Udruženja ‘Mirza Delibašić - Kinđe’, pozitivan utjecaj sporta na pravilno oblikovanje ličnosti, kao i vrijednosti kojima uči pojedinca.
Na događaju nazvanom ‘Tako to radi Iroman – put na Krov svijeta’ , Cvitanušić je istaknuo količinu rada i truda što ga je bilo potrebno uložiti, kad je još kao mlad trenirao košarku i prošao sve selekcije u Košarkaškom klubu ‘Bosna’, da bi se postigli odlični rezultati.
Ponosan na taj period, prisjetio se da kao juniori u KK ‘Bosna’ nisu dobivali nove patike. A bila je to, kaže, stvar domaćinskog odnosa prema budžetu kluba. Međutim, za njih je, kako je kazao, bila čast nosili kvalitetne patike vrhunskih košarkaša. Tako je Tomislav Cvitanušić dobio patike koje je prethodno nosio Emir Mutapčić, tada najbolji odbrambeni igrač u Evropi.
“Postoje standardi iz prošlosti koji su bili dobri, mogu se primijeniti i u današnje vrijeme unatoč svim tehnologijama i drugačijem razvoju sporta. Ako odrastete u tom sistemu i prihvatite te vrijednosti, ako vas to oblikuje kao mladog čovjeka, imate priliku uraditi izvanredne stvari ne samo u sportu nego i inače u životu. Tada je vladalo pravilo brži, bolji, jači“, kazao je.
Zahvaljujući, kaže Cvitanušić, tim vrijednostima popeo se ranije ove godine i najveći vrh svijeta – Mount Everest (8.848 m.n.v.) o čemu je redovno izvještavao javnost. Smatra to dostignućem ne samo u oblasti planinarstva, nego i u smislu treniranja ljudske volje.
“To je više duhovno, nego fizičko iskustvo jer čovjek na toj velikoj planini shvati kako je mali i nebitan”, istaknuo je.
Cvitanušić se bavi i ironman triatlonom, individualnim sportom. To podrazumijeva plivanje 3,8 kilometara, vožnju biciklom 180 kilometara, zatim trčanje 42,2 kilometra.
“Uspio sam utjecati i na društvo oko sebe, na to sam posebno ponosan. Dobili smo i tri žene koje se bave ironman triatlonom. Trenutno ima oko 50 žena i muškaraca, koji se bave tom vrstom sporta”, kazao je.
Cvitanušić za sebe kaže da je u sportu bio so
lidan, a nedostatak talenta nadoknađivao je napornim radom i trudom. To mu se, kako je kazao, kasnije isplatilo u svim životnim etapama. Ističe zahvalnost prema svemu, kao temeljnu ljudsku osobinu, ‘bez čega ne možemo biti ni dobri ljudi’.
“Mi sportisti odgojeni smo da se ne dijelimo ni po kojem osnovu, rezultat će sve pokazati. Tvoje je samo ono što zaradiš, rezultati koje postigneš vlastitim trudom”, kazao je.
Tomislav Cvitanušić prošao je sve selekcije (pionir, kadet, junior) u Košarkaškom klubu ‘Bosna’, a juna 1989. godine prešao je u prvi tim gdje mu je trener bio Mirza Delibašić. Prisjeća se da je tad san svakog dječaka bio nositi dres Košarkaškog kluba ‘Bosna’, prvog kluba s područja bivše Jugoslavije koji je osvojio evropsko prvenstvo. Kasnije su to uspjeli košarkaški klubovi Cibona, Jugoplastika i Partizan.
Udruženje ‘Mirza Delibašić – Kinđe’ organizator je manifestacije ‘Kinđetov most’, kao znak sjećanja na legendarnog bh. košarkaša Mirzu Delibašića, a u periodu do 18. augusta sadrži raznovrsne programe na Eifelovom mostu na Skenderiji u Sarajevu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad