Hipotetički, duel sportista iz Srbije i Kosova na Olimpijskim igrama može se desiti, ali mora se poklopiti nekoliko rezultata.
Malo kao sportska, malo više kao politička.Tako je i ovog ljeta, kada je prvi čovjek Olimpijskog komiteta Srbije ispratio olimpijce te zemlje u Pariz riječima da sami odluče šta im je činiti ako do takve situacije dođe, piše Sport Klub.
Doduše, Božidar Maljković je otvoreno rekao šta on lično misli kada je izlazak na borbu sa kosovskim sportistima ili eventualno povlačenje sa postolja u pitanju.
„Na tom pitanju, na državnom nivou, ne donosimo i ne definišemo stav. Idemo na postolje ili ne idemo na postolje? Moj stav je da idemo na postolje, da nije srpski bježati. Pobjedi tog protivnika sa Kosova! Oni su član Međunarodnog olimpijskog komiteta, kao i sve druge članice“, izjavio je Maljković u intervjuu za NIN i otkrio da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić još na ispraćaju pred Igre u Tokiju 2021. prihvatio njegov stav i podržao ga pred olimpijcima.
„Naravno, nekome se to neće sviđati, ja to znam. Možda bih kao civilno lice drugačije razmišljao. Ovo je, vjerujte, jedino ispravno“, naglasio je.
Ako nema dileme oko toga da će se u budućnosti događati borbe i utakmice između srpskih sportista i predstavnika Kosova, koje su šanse da se to dogodi baš na Igrama u Parizu?
Pa, male, ali postoje.
To sigurno neće biti utakmica, jer Kosovo nema predstavnike u ekipnim sportovima, ali mogla bi da se dogodi jedna trka u bazenu, jedna borba na tatamiju i jedan meč u ringu.
Kosovo u Parizu predstavlja ukupno devetoro sportista, jedna atletičarka, jedna bokserka, dvoje plivača i petoro džudista. Džudo je, inače, jedini sport u kojem je selekcija Kosova na prethodna dva učešća osvajala medalje – sve tri zlatne.
U Riju 2016. olimpijska šampionka postala je Majlinda Kalmendi, a njen podvig pet godina kasnije u Tokiju ponovile su Distrija Krasnići i Nora Đakova.
Njih dvije će braniti olimpijsko zlato ovog ljeta u Parizu, ali je samo Đakova potencijalna rivalka srpskim džudistkinjama, konkretno Marici Perišić.
Nora i Marica ne mogu da se susretnu prije polufinala (osim u eventualnom repasažu), a ako bi se to dogodilo, gledali bismo revanš sa februarskog grand slama u Bakuu kada je olimpijska šampionka u četvrtfinalu pobijedila Srpkinju.
Do duela predstavnica Srbije i Kosova moglo bi da dođe i na turniru u boksu, u kategoriji do 60 kilograma, ako bi žrijeb spojio Nataliju Šadrinu i Donjetu Sadiku.
Aktuelna prvakinja Evrope sa prvenstva u Beogradu poručila je još u aprilu da će napasti olimpijsko zlato u Parizu. Hipotetički, na tom putu rivalka bi mogla da joj 25-godišnja Prištevka koja je na Svjetskom prvenstvu 2022. u Istanbulu osvojila bronzanu medalju. Nije nemoguć scenario da se Natalija i Donjetu ne susretnu u ringu, već na postolju.
Na postolju teško da će se susreti Adel Šabović sa Andrejom Barnom i Velimirom Stjepanovićem, ali nije nemoguće da će Šabović biti u istoj kvalifikacionoj grupi sa tandemom srpskih plivača.
Bošnjak predstavlja Kosovo na OI u Parizu: Moja etnička pripadnost je pod lupom
Sva trojica su prijavljena za 100 metara slobodnim stilom. Barna je ove godine tu dionicu preplivao u vremenu 47,66, dok je najbolji rezultat sezone Sabovića 51,46.
To su jedine tri discipline u kojima bi olimpijci iz Srbije i Kosova mogli da se nađu jedni naspram drugih. Dakle, šanse postoje.
Olimpijski tim Kosova
Atletika (Ž), 800 metara
Gresa Bakrači / nikoBoks (Ž), do 60 kilograma
Donjeta Sadiku / Natalija ŠadrinaDžudo (M), do 73 kilograma
Akil Đakova / nikoDžudo (Ž), do 52 kilograma
Distrija Krasnići / nikoDžudo (Ž), do 57 kilograma
Nora Đakova / Marica PerišićDžudo (Ž), do 63 kilograma
Laura Fazliju / nikoDžudo (Ž), do 78 kilograma
Lorijana Kuka / nikoPlivanje (M), 100 metara slobodno
Adel Šabović / Andrej Barna, Velimir StjepanovićPlivanje (Ž), 50 metara slobodno
Hana Beići / niko
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!