Bosanskohercegovačka olimpijka Tanja Karišik Košarac koja je po tri puta predstavljala BiH na olimpijskim igrama, za N1 je pričala o predstojećim Zimskim olimpijskim igrama.
Osvrnula se Tanja na samom početku razgovora na to koliko je teško ostvariti normu za olimpijadu.
“Svaki sportista sanja da ode na olimpijske igre. Nije lako doći do njih, morate proći mnoga takmičenja da bi ispunili normu da se prijavite među takmičarima. Iz ostalih zemalja dolaze najbolji od najboljih i velika je čast. Svi se trudimo predstaviti državu na ovom takmičanju, ali ona mora povesti više brige o takmičarima”, rekla je Karišik Košarac.
Da li je prvi put Igre posebne?
“Ja sam otišla sa 18 godina na prve igre. Imala sam mali porodični problem, tata je doživio infarkt. Bila sam zabrinuta i nisam ih doživjela u potpunosti. Ipak, druge i treće su bile nešto posebno.”, rekla je Tanja Karišik.
Osmo učešće BiH na olimpijadi, najviše predstavnika smo imali na prvim Igrama u Lillehameru, a godinama se broj takmičara smanjivao.
“Logično bi bilo da imamo sve više takmičara, ali problem su mala ulaganja države u sport. Smiješno je da neko uopšte očekuje medalju da donese BiH sa olimpijade jer mnogo je potrebno toga za jednog sportistu. Tu su jaki timovi, države, ulaganja koje mi nemamo ni približno. Norme su teške, ali uz kvalitetnu opremu i timove, ne bi bilo nedostižno”, ističe Karišik Košarac.
Šta možemo očekivati od naših takmičara?
“Pratila sam ove godine Elvedinine rezultate i oni su sjajni. Mislim da bi ona mogla donijeti naš najbolji rezultat, ali nećemo zanemariti ni ostale takmičare, jer će i oni dati sve od sebe da ostvare najbolje rezultate.”, rekla je Karišik Košarac, a potom dodala:
“Njihov veliki uspjeh je sama norma i plasman na olimpijacu. O medaljama neću ni govoriti jer znam šta znači i koliko je teško. Sigurna sam da će dati sve od sebe da ostvare što bolji rezultat.”
Bosna i Hercegovina ima minimalna ulaganja i očekivanja su mala, a rezultati se mogu pripisati
“Iza njih stoji ogroman rad i trud, ali svakako da bez velikih ulaganja teško je dalje napredovati. Oni rade koliko mogu, ali to je naporno i veoma teško bez ulaganja i bez toga da država stane iza njih.”, rekla je nekadašnja bh. olimpijka.
Naši olimpijci kažu da nije njihovih roditelja, ne bi se bili u prilici ni baviti ovim sportovima.
“Mi godina pričamo na taj način. Ja sam 2010. godine otišla na prve Igre i govorilo se isto kao i sada. Ne možemo doći ni do druge klase skija i samim tim smo u minusu. Neće nam prodati najkvalitetniju opremu i samim tim nismo u ostalom rangu sa ostalim takmičarima”, rekla je Tanja Karišik.
Teško je doći do opreme, a ona pravi razliku.
“U nordijskom trčanju i bioatlonu što se tiče kombinezona to je donekle pristupačno, ali ne postoji šansa doći do prve klase skija. BiH kupuje malu količinu skija i njima se ne isplati prodati našoj državi te skije. Oni kupe stotine paru, a mi kupimo pet pari skija”, ističe Karišik Košarac.
Da li olimpijac u Bosni i Hercegovini mora biti državni projekat?
“Mislim da mora jer sumnjam da nečiji roditelji imaju toliki novac da mogu sve sami isfinansirati.”, kaže Karišik Košarac..
Osvrnula se Tanja koja se trenutno nalazi u osmom mjesecu trudnoće i na to kako će joj izgledati praćenje olimpijade ispred malih ekrana.
“Ja još uvijek skijam na nordijskim skijama, alpske ne jer se plašim drugih. Uzbuđenje je veliko, ali sam sigurna da bebi neće biti ništa”, zaključila je Karišik Košarac.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!