Rukometna reprezentacija večeras po drugi put u svojoj historiji nastupa na Evropskog rukometnog prvenstvu koje će se održati od 13. do 30. januara u Mađarskoj i Slovačkoj. O šansama rukometnih Zmajeva na smotri najboljih selekcija Evrope u Novom danu razgovarali smo sa bivšim selektorom, nekadašnjim desnim krilom Metaloplastike sa kojom je osvojio dva naslova Kupa prvaka, a s reprezentacijom bivše države svjetsko zlato te je bio proglašen i najboljim desnim krilom na svijetu - Jasminom Mrkonjom.
“Mi smo autsajderi u ovoj utakmici. Šveđani slove za jednog od favorita ovog prvenstva. Mi smo rasterećeni, nismo opterećni rezultatom. Vjerovatno će i Šveđani kalkulisati s obzirom na sveukupnu situaciju s koronavirusom. Sve su ekipe pogođene, nisu kompletne. Naša ekipa je jedan mix, mladih i iskusni. Ovo će biti prilika da steknu iskustvo u međunarodnim utakmicama, i treba da se ne obrukamo. Pokazati hrabrost. Očekujem solidnu utakmicu”, rekao je Mrkonja.
Desetkovane ekipe
U subotu momci Ivice Obrvana igraju protiv Češke koju smo pobjeđivali u prošlosti, te Španije u ponedjeljak koja dolaze u jednom zanimljivom podmlađenom sastavu. Mrkonja kaže kako više šansi imamo protiv Čeha i da to sam rejting reprezentacije pokazuje.
“Možda tu dobijemo našu pobjedu na zvaničnim takmičenjima. Što se tiče Španaca spadaju u najuži krug za osvajanje medalje, mada su i oni oslabljeni zbog korone. Kod njih se ne bi trebala osjetiti neka veća oscilacija u igri. Oni su to veoma pametno uradili, stvarali su tu tzv. B reprezentaciju i u ovom momentu kada svi imaju nedostatak igrača, oni to mogu dobro premostiti. Probleme sa Covidom ima zaista mnogo reprezentacija i većina selekcija smatra da EURO neće imati smisla ako ne budu igrali svi igrači koji su pozvani u reprezentacije, i to će se sigurno i desiti”, kazao je.
Pandemija promijenila taktiku
Naglasio je kako je pandemija promijenila i rukomet te da, osim taktika koje treneri vode na terenu, moraju voditi i taktike u odnosu na pandemiju.
Elmir Građan, Admir Ahmetašević, Dino Hamidović i Alen Ovčina bili su pozitivni na testiranju pred odlazaka u Slovačku, što znači da će njih četvorica propustiti početak Evropskog prvenstva. Mrkonja je kazao, odgovarajući na pitanje koliki je ovo hendikep za našu selekciju, kako je svaki igrač bitan, a pogotovo ako je iz uže postave koja igra.
“Nisam još dobio informaciju da je neka reprezentacija kompletna. Sama činjenica da igramo bez desnog beka zbog nesuglasica sa selektorom koji je odbio da igra, biće teško, ali u svemu ima dobra strana, a to je da neko dočeka svoju šansu neki mladi igrač, koji može iskoristiti svoju šansu”, smatra Mrkonja.
“Prce je zaštitni znak reprezentacije”
Nikola Prce je nacionalnom dresu poklonio je 16 godina i sada igra posljednje utakmice za Bosnu i Hercegovinu. Mrkonja ističe kako je on zaštitni znak reprezentacije koji je pokazao da je “srce i duša reprezentacije”.
“On je jedna pozitivna ličnost i odličan igrač. I ranije sam govorio da je potrebno naći njegovu adekvatnu zamjenu, ali u sportu se uvijek rezultati ganjaju, a treneri se više osvrću prema starijim iskusnim igračima. Nikola je dogurao do 40-te i već je imao adekvatnu zamjenu i Terzić je na izlaznim vratima što se tiče godina. Trenutno nemamo čistu situaciju oko tih godina. To su procesi o čemu je trebalo mnogo ranije razmišljati. Mi dosta radimo ad hoc”, kazao je Mrkonja.
O izjavama Umičevića
Komentirajući izjavu Marinka Umičevića, predsjednika Rukometnog saveza RS i predsjednnika Rukometnog saveza BiH u ostavci “Kad god dođem u Srbiju mi se osećamo kao kod svoje kuće, a Srbija i jeste naša kuća. Nikad nisam krio da talentovana djeca iz Republike Srpske treba da igraju za reprezentaciju Srbije”, kazao je kako mu je žao da ovo mora komentirati.
“Ja dok sam bio selektor imao sam tih problema, stalno sam potencirao u Savezu da se to riješi, ta krađa mladih talenata od strane Srbije i Hrvatske. Kad vam uzimaju mlade igrače, talente gdje su klubovi uložili, Savez to frustira. Bio sam i sada sam frustiran. To se pravda, tobože, ljudskim pravima da se omogući svakome da igra gdje hoće, ali bi trebalo napraviti pravilo da ako si rođen u toj državi trebalo bi sportsko državljanstvo uvesti da je nemoguće promijeniti u roku od 7, 8, 10 godina, pa onda neka svako sebi pravi kadar. Naravno i do našeg Saveza ima dosta grešaka. Da li ga ima, da li ga nema, uglavnom ne liči na Savez kakav bi trebalo da bude. I roditelji su veliki protivnici svoje djece jer oni donose te odluke o promjeni sportskog državljanstva. Što se tiče izjave Umičevića graniči sa normalnošću, a poruka savezu je da učine sve da zaštite naše mlade igrače”, kazao je Mrkonja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!