Ovo je Kineskinja koja je Amerikance jučer skoro bacila u očaj

Ostali sportovi 12. aug 202409:33 0 komentara

Na samom kraju pretposljednjeg takmičarskog dana na Olimpijskim igrama Amerikanci su trijumfom košarkaške reprezentacije nad Francuskom ponovno zasjeli na prvo mjesto najuspješnije države na Igrama.

Bila im je to 39. medalja na Igrama u Parizu, ali nisu mogli biti mirni pred posljednji dan takmičenja.

Ali, Kini je posljednjeg dana preostao jedan zicer koji se na kraju pokazao upravo takvim. Dizanje tegova u ženskoj kategoriji preko 81 kilogram težine.

A tamo je suverena vladarica Li Wenwen, 24-godišnja sportašica koja je došla kao braniteljica zlata, a najsjajniju medalju osvojila je i na dva svjetska prvenstva na kojima je nastupila.

Kao da to nije dovoljno, vrijeme napomenuti da ona drži i sva tri svjetska rekorda teške kategorije. Onaj u izbačaju, onaj u trzaju te naravno i onaj u zbroju.

Tako je ona suvereno osvojila i drugu olimpijsku titulu, ukupno podigavši 309 kilograma, deset više od drugoplasirane Park Hye-jeong iz Južne Koreje.

Amerikanci su gajili neku nadu u srebrnu s posljednjeg svjetskog prvenstva, Mary Theisen-Lappen, no ona u Parizu završila tek peta.

Međutim, Amerikanci su u samom foto finišu ipak postali najuspješniji i to u pravoj neopisivoj drami.

U ženskom košarkaškom finalu doslovno su im centimetri donijeli zlato, pobjedom nad Francuskom 67:66.

Tako Amerikanci ipak još jednom odnose pobjedu u vječnom olimpijskom dvoboju protiv Kineza.