U mađarskom gradu Zalaegerszeg večeras je završeno takmičenje u okviru Evropske lige borilačkih sportova. Učestvovalo je oko 300 takmičara iz šest zemalja.
Bosnu i Hercegovinu su predstavljali takmičari Kung fu kluba iz Srebrenice sa šest takmičara koji su osvojili ukupno 11 medalja, od čega 4 zlatne, 4 srebrene i 3 bronzane medalje.
Na nivou Bosne i Hercegovine, kao i u mnogo čemu drugom, nema ni jedinstvenog Kung Fu saveza kao ni saveza u tzv. mješovitim borilačkim sportovima.
Prvi čovjek iz Bosne i Hercegovine član, američke Kuće slavnih borilačkih sportova kao prošlogodišnji majstor godine, Isak Džanić je od predsjednika Svjetske lige borilačkih sportova dobio jednogodišnji mandat kako bi pokušao da u BiH formira Savez borilačkih sportova i da ICO (Svjetska organizacija borilačkih sportova) predstavlja i zastupa na nivou BiH.
On je na taj način ovlašten da pored ostalog može koordinirati sve nacionalne borilačke aktivnosti i događaje profesionalne i amaterske i da bude selektor reorezentacije.
Tako je danas mali klub iz Srebrenice činio reprezentaciju BiH ovog puta u četvrtrom kolu takmičenja u okviru Evropske lige borilačkih sportova.
Ranije su članovi ovog kluba činili Reprezentaciju BiH na Svjetskom prvenstvu u kung fuu, a nedavno su bili dio te reprezentacije na Evropskom prvenstvu.
U Srebrenici se posljednjih godina za sport odvaja, moglo bi se reći, mizerna suma novca, tako su svi sportski klubovi i organizacije na području opštine mogli učestvovati u raspodjeli 70000 KM a Kung fu je tu ostao kratkih rukava, nisu dobili ni marke pa su morali da se snalaze kako bi platiti trošak puta i smještaja, dok su kotizaciju za takmičenje plaćali takmičari iz svog džepa.
“Dio potrebnih sredstava smo obezbijedili organizacijom ljetne škole u Glogovoj za što smo dobili 3000 maraka od sarajevske Opštine Novi Grad. MZ Glogova nam nije naplatila uslugu prostora, treneri su se odrekli honorara tako da smo iz tih sredstava uspjeli kupiti trenerke i odvojiti dio para za smještaj takmičara”, kaže za N1 Isak Džanić Povjerenik Svjetske lige borilačkih sportova za BiH i aktuelni selektor.
U pomoć kao i uvijek u ovakvim situacijama priteknu i Bosanci i Hercegovci iz dijaspore. Tako je bilo i ovog puta kaže Isak.
“Grupa naših građana iz Švicarske koji su željeli ostati anonimni su prikupili nešto novaca kako bismo platili prevoz i dio ostalih troškova za odlazak na ovo takmičenje.”
O tome što kao klub i svojevrstan brend Srebrenice, u ovoj godini iz opštinskog budžeta nisu dobili ni jednu marku Isak Džanić razočarano kaže:
“Mislim da se to namjerno radi da bi se naš klub ugasio, ali mi to nećemo dozvoliti ni po koju cijenu taman ako treba da sve finansiraju sami članovi, prijatelji i simpatizeri i mi ćemo opstati siguran sam. Za naš klub je čuo čitav svijet, da nije tog kluba ne bih ni ja bio član Kuće slavnih. U klubu su članovi djeca i mladi svih nacionalnosti i svima su vrata otvorena”, kaže ovaj veliki entuzijasta i sportski radnik iako je u poodmaklim godinama.
Takmičari iz Srebrenice su danas u Mađarskoj nastupali u boksu, K1(spoj borilačkih vještina poput karatea,kickboksinga i kung fu-a) kao i u Kung fu formama.
Da sportisti iz maloga grada kao što je Srebrenica u kojem je sve manje mladih i ljudi uopšte, pored nedovoljno uslova, objekata i sredstava za bavljenje sportom ipak mogu biti veoma uspješni govori i primjer da i takmičarke karate kluba Želja Ipon iz Srebrenice nastupaju na Balkanskom prvenstvu za kadete, juniore i U-21 u Sloveniji.
U pojedinačnoj konkurenciji, danas, su nastupile Kristina Stanojević i Aldijana Salihović, a sutra nastupaju višestruke državne i balkanske šampionke članice kata tima u sastavu: Merjema Pestalić, Kristina Stanojević i Aldijana Salihović.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!