Uoči početka EYOF-a: Sjaj i bijeda bh. sporta

Ostali sportovi 19. jan 202312:57 2 komentara
Said Fazlagić
N1

Prekosutra u Italiji počinje zimski EYOF, koji se ove godine održava u Italiji, a naša zemlja šalje delegaciju od 15 osoba, 10 takmičara i pet trenera, što je ispod kvote koju je Olimpijski Komitet Bosne i Hercegovine imao na raspolaganju.

Teška finansijska situacija i nedostatak materijalnih sredstava u OK BiH nisu dozvolili da Komitet ispuni kvotu.

“EYOF je najskuplje takmičenje za OK BiH. Učešće jednog takmičara košta tri i po hiljade KM , sama kotizacija je 2400 KM, zatim put, oprema i sve ono što ide uz tu delegaciju koja treba da na jedan adekvatan način predstavi Bosnu i Hercegovinu košta toliko. OK BiH je nebudžetski korisnik, nemamo nikakav budžet  da uzmemo te novce i da ih proslijedimo, kako se od nas očekuje, jer su nam dodijelili tu dužnost da vodimo naše najbolje sportiste, a u ovom slučaju naše najbolje mlade sportiste. Ipak smo uspjeli nadljuskim naporima, jer to košta 52 hiljade KM, da povedemo deset sportista i pet trenera.” rekao je Fazlagić gostujući u emisiji Novi Dan.

Prvi put ikada će na EYOF-u nastupiti Curling tim Bosne i Hercegovine, a na EYOF idu i dvoje takmičara u alpskom skijanju, dva u nordijskom skijanju, jedno u ski trčanju, jedno u umjetničkom klizanju i Curling tim od četiri takmičara. Za još njih jednostavno više nije bilo novca.

“OK BiH nažalost nije u mogućnosti da finansira razvojne projekte, a EYOF jeste razvojni projekat. Za svaki sport je drugačije, za neke sportove smo poslali maksimalni broj učesnika, ali za alpsko skijanje nismo. Da su se našla sredstva, mogli smo povesti četiri muška i četiri ženska takmičara, mogli smo imati mix tim. Moram reći da je ovo super kako je bilo u prošlosti, kada nismo imali apsolutno nikakvih novaca i kada smo učestvovali sa jednim, dva, ili tri takmičara, ne našom voljom, jer ponavljam, kao nebudžetski korisnici smo odgovorna organizacija, ne možemo da se zadužujemo kao neki sportski kolektivi, nismo nikome dužni. Ali sa sportskim strukovnim savezima, Curling Savezom i skijaškim savezom smo uspjeli zatvoriti finansijsku konstrukciju i to je taj sjaj i bijeda finansiranja bh. sporta”, rekao je Fazlagić, koji tvrdi kako neki su se neki takmičari finansirali sami, ili su to uradili njihovi matični savezi.

Samo putovanje za sve takmičare na EYOF košta oko 52 hiljade KM, a OKBiH je za prošlu godinu od institucija države dobio 32 hiljade.

“Upravo je to sjaj i bijeda bh. sporta. U protekloj godini smo imali četiri takmičenja, Olimpijske Igre u Pekingu, Mediteranske Igre, gdje smo učestvovali sa 75 takmičara, dva EYOF-a koja koštaju jednako kao i ovaj. Sve smo mi to trebali pokriti sa 32 hiljade KM. Ako pogledate taj grant, on je vrlo interesantan. Sa državnog nivoa se ukupno izdvaja milion i 300 hiljada KM za sport, od čega samo 600 hiljada KM za sve sportske strukovne saveze, a njih je 39 članica OK BiH. Oko 400 hiljada KM odlazi klubovima. To su klubovi koji trebaju da se finansiraju, međutim ne sa ovog nivoa države. Oko 300 hiljada KM ide na infrastrukturu. Dakle oni novci koji treba da ideu Amelu Tuki, Larisi Cerić, Lani Pudar, Nedžadu Husiću, Elvedini Muzaferiji i mnogim drugim jednostavno se istope i evo vam nonsens: OK BiH dobio je 32 hiljade KM, a iz istog granta se finansira Malonogometni klub “Policajac” iz Banjaluke sa 30 hiljada KM. To je naša politika i briga političara za sport.”, tvrdi Fazlagić.

Cijeli razgovor sa generalnim sekretarom OK BiH, Saidom Fazlagićem u emisiji Novi Dan pogledajte u videu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare