Velika Britanija: Neki glasaju emocionalno, a ne racionalno

Svijet 23. jun 201608:03 > 10:57
HANNIBAL HANSCHKE / REUTERS

Stigao je i dan odluke - ostaje li Velika Britanija u Europskoj uniji ili iz nje izlazi? U 7 sati po lokalnom vremenu otvorila su se birališta. U Londonu je i reporterka N1 televizije, Ivana Dragičević, koja prati referendum i rezultate.

Oko 41 hiljada birališta diljem zemlje otvoreno je od 7 do 22 sata po mjesnom vremenu, a pravo glasa na “Referendumu o budućnosti Ujedinjenoj Kraljevstva u Europskoj uniji” ima oko 45 miliona ljudi.

Britanija treba ostati unutar Europske unije, a neki ljudi glasaju emocionalno, ne racionalno, i uvjereni su kako će izvan Unije biti bolje. Neće, unutar EU imamo šansu za daljni razvitak i izlazak Britanije nije dobra opcija. Naša djeca zaslužuju ostati unutar EU i nadam se da će razum prevladati“, kazao je sugovornik naše reporterke, građanin Londona.

N1

 Profesor s Fakulteta političkih znanosti Dejan Jović kazao je u razgovoru za N1: “Ona je važnija za samu Britaniju nego za EU, barem kratkoročno. U Britaniji se radi o značajnim pitanjima koja pogađaju i sastav zemlje. Najavljena je, primjerice, i mogućnost novog škotskog referenduma nakon toga. Drugo, Britanija bi se izlaskom iz EU našla u situaciji dugotrajnog pregovaranja o izlasku“.

Evropska historija mogla bi krenuti unazad, piše u analizi Reuters, u povodu britanskog referenduma o članstvu u EU-u.

Čak i ako Britanci na referendumu u četvrtak ipak ne odluče zakoračiti u nepoznato, neugodna ostavština te rasprave, jačanje trenda organizacije nacionalnih referenduma o europskim pitanjima i otpor globalizaciji i međunarodnim elitama s obje strane Atlantika neće tako skoro nestati.

Rezultati Brexita nepredvidivi su jer istraživanja pokazuju posve izjednačen odnos snaga. Prošlotjedne ankete išle su u prilog takozvanog ‘Brexita’, ali one provedene nakon ubistva zastupnice Jo Cox pokazuju da je kampanja za ostanak dobila novi zamah.

Brexit znači i vjetar u leđa drugim europskepticima. Stoga i tolika zabrinutost, jer se ne odlučuje samo o sudbini Velike Britanije, nego o sudbini cijele Evrope.

Očekivanja javnosti, kao i sve ankete zadnjih mjeseci, potpuno su izjednačene između onih koji zagovaraju ostanak u EU, i onih koji su za izlazak iz nje.

S obzirom na tijesnu utrku, nitko se ne usudi prognozirati ishod. Do sutra ujutro vjerojatno ni Britanija ni Europa ne znaju što ih čeka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenihmreža Twitter | Facebook.