Škotska premijerka Nicola Sturgeon kazala je da bi Škotska mogla pokušati da blokira izlazak Velike Britanije iz Evropske unije.
Liderka Škotske nacionalne partije kazala je da će „naravno“ pitati članove škotskog parlamenta da odbiju da daju svoj „zakonodavni pristanak“ na rezultate referenduma.
Ona je konstatovala da je riječ o tome da li će Škotski parlament donijeti odluku (Legislative Consent Motion) kojom se slaže da Parlament Ujedinjenog Kraljevstva može donijeti zakon o izlasku iz EU.
“Posmatrano s logičke tačke gledišta, teško mi je da povjerujem da neće biti takvog zahtjeva, mislim da će vlada Ujedinjenog Kraljevstva zauzeti veoma drugačije gledište o tome i vidjećemo kako će se rasprava završiti“, kazala je liderka Škotske nacionalne partije koja u Parlamentu Škotske ima 63 od 129 poslanika.
Parlament Velike Britanije ima parlamentarni suverenitet i može donijeti propise o bilo kojoj stvari koja se tiče Ujedinjenog Kraljevstva, sa saglasnošću parlamenata i skupština Škotske, Velsa i Sjeverne Irske ili bez nje.
Prereferendumska Britanija više ne postoji
Škotska premijerka Nicola Sturgeon kazala je da više ne postoji Britanija koju su škotski glasači izabrali na referendumu o nezavisnosti iz 2014.
“Ujedinjeno Kraljevstvo za koje je Škotska glasala da u njemu ostane 2014. više ne postoji“, kazala je ona za BBC.
“Škotska vlada će preduzeti sve neophodne mjere da zaštiti Škotsku”, dodala je ona.
Istraživanje javnog mnijenja koje je objavio Sunday Post ukazuje da u ovom trenutku 59 procenata Škotlanđana jesu za nezavisnost zemlje. Istraživanje je obavljeno putem intereneta, s učešem od 1.600 ispitanika.
Prema anketi Sunday Timesa, za nezavisnost Škotske glasalo bi 52 procenta njenih građana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.