Organizacije za ljudska prava optužile su Izrael da ohrabruje politiku "pucaj i ubi" nakon čitavog niza incidenata u kojima je policija ubila Palestince umješane u napade na Izraelce.
Takva navodna praksa ubijanja osumnjičenih bez pokušaja da se uhapse izazvala je zabrinutost nakon serija smrtonosnih napada Palestinaca koji su doveli takođe do smrti napadača, ali ne uvijek na poprištu napada.
Jerusalimski sud je u nedjelju podigao optužnicu protiv graničnog policajca nakon sto je ubio, očito bez provokacije, jednog Palestinca u maju tokom demonstracija na Zapadnoj obali. Međutim, takve optužnice su rijetke.
Ministar javne sigurnosti Izraela Jicak Aharonovich smatra da teroristu koji napada civile treba ubiti. Kritičari takve prakse navode da Aharonovicheva izjava i njena primjena na terenu pokazuju da vlasti jednostavno žele da se takvi incidenti okončaju tako što će terorista biti ubijen na licu mjesta, umjesto da se izvedu pred sud.
Jedan od prvih koji je bio žrtva takvih egzekucija van suda je Abdelrahman Shaludi (21) Palestinac iz istočnog Jerusalima koji je namjerno vozilom naletio na izraelske pješake 22.oktobra, ubivši jednu tromjesečnu bebu i mladu ženu. Na njega je odmah pucala policija i nekoliko sati kasnije podlegao je povredama, navodi AFP.
Početkom ovog mjeseca policija je ubila dvadesetdvogodišnjeg izraelskog Arapina Keidara Hamdana, tokom rutinskog hapšenja, tvrdeći da ih je napao nožem. Međutim, snimak sigurnosne kamere pokazao je da je on udarao na prozor policijskog vozila nožem prije nego što se okrenuo kada je policijski oficir izašao iz vozila i pucao mu u leđa.
Prošle nedjelje su dva Palestinca upala u sinagogu u zapadnom Jerusalimu, naoružana satarama i pištoljem, ubivši četvoro jevrejskih vjernika i jednog policajca Druza, koji je došao da ih odbrani. Napadače je policija ubila na mjestu napada.
Niko nije izveden pred sud, a porodice osumnjičenih suočene su s prijetnjom da će im kuće biti srušene kako bi bile kažnjene. Od te kaznene mjere se inače odustalo prije devet godina, pošto je armija ocijenila da nije efikasna. Policija kaže da su ubistva osumnjičenih zakonita i da su oni ubijeni u samoodbrani.
Na osnovu zakona, kada je opasnost stvarna, neposredna i prijeti životu policijskog oficira i nevinim ljudima, on može da puca. To je ili ubij ili budi ubijen, rekla je policijski portparol Luba Samri.
Međutim, Amnesty Internationalje istakao da postoji jaka sumnja na policijsko namjerno ubijanje iako vlasti imaju apsolutnu dužnost da osiguraju da njihove snage djeluju po zakonu.
Organizacije za ljudska prava smatraju da Izrael želi da izbjegne narednu razmjenu zatvorenika u kojoj bi oslobodio Palestince osuđene za ubistva Izraelaca. Godine 2011. oslobodio je više od 1.000 zatvoranika u zamjenu za otetog vojnika Gilada Šalita, koga je Hamas držao u zatočeništvu više od pet godina.