Electoral College je i danas metod biranja predsjednika i potpredsjednika Sjedinjenih Američkih Država. Partije biraju svoje kandidate za predsjednika na konvencijama krajem ljeta.
Prema trenutnim projekcijama, kandidatkinja demokrata Hillary Clinton (47,7 posto) dobila je više od 200.000 glasova od republikanskog kandidata Donalda Trumpa (47,5 posto) koji je zahvaljujući sistemu elektorskih glasova pobijedio u utrci za mjesto predsjednika SAD-a. Ovo je peti put u historiji te nacije da je na osnovu ovog sistema biranja u Bijelu kuću ušao kandidat sa manjim brojem glasova glasača, ali većim brojem elektorskih glasova.
Birači u SAD-u ne glasaju direktno za kandidate. Ustvari, oni glasaju za partijske elektore u svojoj državi. U decembru ti elektori zvanično daju svoje glasove za predsjednika i podpredsjednika SAD-a.
Electoral college ima 538 elektora, jednako koliko je zastupnika u Zastupničkom domu Kongresa, senatora u Senatu, plus tri za Distrikt Columbiju, odnosno glavni grad Washington D.C. Svaka država ima onoliko elektora koliko ima zastupnika i senatora u Kongresu.
Wyoming, na primjer, ima tri elektorska glasa, a Californija kao najnaseljenija, sa 52 zastupnika i dva senatora ima 54 elektorska glasa. Da bi bio izabran za predsjednika ili potpredsjednika, kandidat mora dobiti 270 glasova.
U sistemu elektorskih glasova (electoral college) pobjednik nosi sve. To znači da partija čiji kandidat dobije većinu, makar ona bila minimalna, odnosi sve glasove elektora. Izvjestan izuzetak od ovog pravila postoji u državama Maine i Nebraska.
Većina država, međutim, ne zahtijeva od elektora da glasa za kandidata koji je osvojio naviše glasova birača, ali to elektori uglavnom rade. Naravno, uz izuzetke, kao što je bio 1976. godine kada je elektor iz Washingona glasao za Ronalda Regana, mada je Gerald Ford osvojio većinu glasova birača u toj državi.
Electoral college je ponovo postao tema rasprava nakon posljednjih izbora 2000-te kada je Al Gore dobio većinu glasova birača, ali je za predsjednika, zbog nesporazuma oko prebrojavanja glasova na Floridi, tek odlukom Vrhovnog suda za predsjednika izabran George W. Bush. Inauguracija novog predsjednika obavlja se 20. januara, nakon izborne godine. Pri tome svaki predsjednik izgovara jednostavnu zakletvu:
“Ja se svečano obavezujem da ću vjerno obnašati dužnosti predsjednika SAD i svom svojom moći čuvati, štititi i braniti Ustav SAD”.
Protiv ovog sistema pisao je i novi predsjednika SAD-a Donald Trump koji je kazao da je ovakav sistem katastrofalan za demokratiju.
The electoral college is a disaster for a democracy.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 7, 2012
Zašto američkog predsjednika biraju anonimni elektori? To je relikt vremena američke borbe za nezavisnost kada se osnovano strahovalo za sigurnost izbornog procesa.
Prilikom odlučivanja o odredbama američkog ustava 1787. godine ni u jednoj evropskoj državi u to vrijeme šef države nije biran direktnim glasanjem građana. Tvorci američkog ustava odlučili su se za sistem od dva koraka. Prvi – glasanje građana, i drugi – proslijeđivanje njihovih glasova elektorima izabranim u saveznim državama koji daju konačnu riječ o narednom predsjedniku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.