Da li ste se ikada zapitali koji je grad najbolje žaštićen na svijetu?
Najbolje branjen grad na svijetu nije Washington ili Newyork, kako bi mnogi pomislili – u pitanju je Moskva, piše američki National Interest. Iako je u vašingtonskom Okrugu Kolumbija smještena američka Tajna služba i Državna bezbjednost, ruska prijestolnica je jedini grad na svijetu koji brane nuklearni projektili.
Kako jedini? Zahvaljujući izuzetku u 44 godine starom sporazumu o kontroli naoružanja.
Kada je 1972. godine potpisan Sporazum o ograničenju sistema protivraketne odbrane, bio je to prvi put da se sklapa dogovor o defanzivnom naoružanju. Logika kojom su se vodili SAD i Sovjetski Savez bila je da dok god nema ograničenja na defanzivne sisteme, druga strana će razvijati ofanzivne koji bi ove prevazišli, i tako u nedogled.
Da bi to izbjegli, Washington i Moskva su se dogovorili da izaberu po jedno mjesto na kojem će postaviti do 100 odbambenih nuklearnih projektila.
SAD su odabrale vazdušnu bazu Grand Forx u Sjevernoj Dakoti kako bi zaštitili najnaprednije projektile od iznenadnog napada. Ipak, poslije nekoliko godina, sistem “Safeguard” je ugašen jer je zaštita jedne lokacije bila enormno skupa, a nije imala mnogo smisla.
Sovjetski savez, s druge strane, imao je veoma centralizovan sistem vlasti zbog čega je Moskva bila apsolutni strateški centar vojno-političke moći.
Potencijalni udar na Moskvu, vjerovatno bi u potpunosti onesposobio sovjetske odbrane i doveo do kapitulacije.
Preventivna mjera bio je sistem A-35 koji je Moskvi garantovao totalnu vazdušnu odbranu i opstanak u slučaju nuklearnog rata.
Međutim, uprkos velikim ulaganjima, A-35 je takođe brzo postao suvišan jer su obje strane nevjerovatnom brzinom napredovale u razvoju Interkontinentalnih balističkih projektila. Naslijedio ga je sistem A-135 koji je raspolagao sa maksimalnih 100 nuklearnih projektila, ali je 2002. godine iz upotrebe povučeno 32 stara projektila Gorgon, a ostalih 68 su modernizovani.
Uprkos novim projektilima, budućnost odbrambnog sistema Moskve je neizvjesna, jer je pitanje u kojem će smjeru ići dalja ulaganja – ofanzivnom ili defanzivnom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.