King: Jesmo li mučili ljude? Jesmo. Je li to upalilo? Nije

Svijet 09. dec 201419:49 > 20:41
N1

Program pojačanog ispitivanja kojim se američka obavještajna služba CIA služila na osumnjičenima za terorizam nakon napada na Ameriku 2001. bio je mnogo okrutniji nego što je agencija govorila, a nije pomogao da se dođe do informacija kojima bi se ublažila ijedna prijetnja.

U tome izvještaju stoji kako je CIA zavaravala javnost i vladu u svezi s djelotvornošću programa koji je provoden od 2002. do 2006. i po kojemu su ispitivani pripadnici Al-Qaide i drugi pritvorenici diljem svijeta.

Izvještaj je senatski odbor pripremio na temelju petogodšinje istrage, a u njemu se kaže kako su upotrjebljene tehnike bile mnogo okrutnije nego što je CIA rekla.

“Ovaj dokument bavi se CIA-inim postupcima prema najmanje 119 osoba u tajnim prekomorskim zatvorima i upotrebom nasilnih tehnika ispitivanja koje su u nekim slučajevima ravne mučenju”, rekla je predsjednica toga senatskog odbora Dianne Feinstein.

Među primjerima okrutnosti CIA-inih ispitivača spominje se smrt od pothlađenosti jednoga zatvorenika kojega su držali polugologa i lancima vezanog za betonski pod tajnog CIA-ina zatvora u novembru 2002.

Neki zatvorenici nisu smjeli spavati i do 180 sati, katkad su im ruke bile lancima vezane nad glavom, a mučili su ih “rektalnim hranjenjem” i “rektalnom hidratacijom” bez ikakve dokumentirane medicinske potrebe.

Izvještaj opisuje jedan tajni CIA-in zatvor, lokacija nije otkrivena, kao “tamnicu” u kojoj su zatvorenici u potpunome mraku, neprestano u samici u okovima, bombardiraju ih glasnim zvukovima ili muzikom, a nuždu obavljaju u kantu.

Jedan član Al-Qaide poznat kao Abu Zubaida mučen je 83 puta simulacijom davljenja koju CIA zove “waterboarding”. Na kraju je “više uopće nije reagirao”, a voda mu je kuljala na otvorena usta. Izvještaj
kaže da je taj zatvorenik kasnije reanimiran.

Američki predsjednik Barack Obama rekao je u utorak da se takve okrutne metode ispitivanja neće više događati dok je on na čelu države te da je to ponašanje naštetilo američkim interesima u inostranstvu, a
nije pomoglo borbi protiv terorizma.

DirektorCIA-e John Brennan priznao je da program zatvaranja i ispitivanja “ima mana i da je agencija griješila”, ali tvrdi da su izvučene informacije “unaprijedile strateško i taktičko poznavanje
neprijatelja na načine koji i danas pridonose protuterorističkoj borbi”.

Još se ne zna hoće li izvještaj voditi do zahtjeva da sudionici odgovaraju, ali za mnoge je opisane postupke nastupila zastara.

Direktor američkog saveza za građanske slobode (ACLU) Anthony Romero napisao je u komentaru u New York Timesu da Obama mora proglasiti službeni oprost visokim dužnsonicima i ostalima, kako bi jasno pokazao da su ti postupci zločinački i kako bi na taj način pomogao “da američka vlada više nikoga ne muči”.

Dvojica republikanskih zastupnika izdala su priopćenje u kojemu objavljivanje senatskog izvještaja nazivaju “neopreznim i neodgovornim”.

“Bojimo se da bi to objavljivanje moglo ugroziti živote Amerikanaca u inostranstvu, u opasnost dovesti američke odnose sa stranim partnerima, potaknuti nasilje, našim saveznicima stvoriti političke probleme, a našim neprijatljima poslužiti kao sredstvo regrutovanja”, kaže se u priopćenju senatora Marca Rubia i Jima Rischa.

Nezavisni senator Angus King rekao je za CNN da je objavljivanje senatskoga izvještaj važno jer bi moglo pomoći da neki budući predsjednik ne posegne za tim tehnikama.

“Činili smo stvari za kakve smo japanskim vojnicima nakon Drugoga svjetskog rata sudili za ratne zločine. To nije Amerika. Mi nismo takvi. To je naštetilo našem ugledu i potaknulo teroriste diljem svijeta”, rekao je. “Jesmo li mučili ljude? Jesmo. Je li to upalilo? Nije”, rekao je King.

Izvještaj od više od petsto stranica tek je sažetak velikoga izvještaj od šest hiljada stranica koji će ostati tajan. U objavljenome je sažetku i dvjestotinjak stranica historije programa ispitivanja i 20 opisa slučajeva ispitivanja “tačno određenih zatvorenika”.