Kineske vlasti uzapadnoj pokrajini Xinjiang zabranile su muslimankama nošenje burke, a stručnjaci se pribojavaju da bi taj potez mogao izazvati nove napetosti u tome nemirnom području.
Zabrana burki dolazi u vrijeme kad Kina inače pojačava ograničenja glede muslimanskog načina odijevanja usljed rastuće nervoze zbog islamskog ekstremizma. Kineske vlasti optužuju islamske separatiste za brojne napade bombama i hladnim oružjem u kojima su u posljednje dvije godine poginule stotine ljudi.
Pojedini poznavatelji prilika u Xinjiangu smatraju da bi zabrana burki i striktna primjena pravila mogla dodatno stigmatizirati manjinske Ujgure u tome području.
Ujguri tradicionalno slijede umjereni islam, ali mnogi od njih u posljednje vrijeme prihvaćaju vjersku praksu koja je tipična za Saudijsku Arabiju ili Pakistan, uključujući i potpuno pokrivanje lica kod žena, u vrijeme kad Kina strože kažnjava kršitelje propisa.
Zabranu burke “razmotrio je i odobrio” stalni odbor parlamenta u Urumqiju, objavljeno je na službenoj internetskoj stranici vlade Xinjianga.
Xinjiang, u kojemu žive turkofoni Ujguri, već godinama je poprište nasilja za koje kineske vlasti odgovornima smatraju islamske militante ili separatiste.
James Leibold, stručnjak za kinesku etničku politiku na Univerzitetu La Trobe u Melbourneu, smatra da će zabrana burki samo pridonijeti tome da taj odijevni predmet postane “popularan kao simbol otpora i znak etno-nacionalnog identiteta”.
Ujgurske izbjeglice i skupine za ljudska prava tvrde da je stvarni uzrok nemira u Xinjiangu kineska gruba politika, uključujući i ograničavanje prava muslimana te ujgurskog jezika i kulture.