Pavlović iz Amsterdama: Vilders je zvijezda ovih izbora

Svijet 13. mar 201709:54 > 10:22
N1

Za Novi dan o odnosima između Holandije i Turske govorio je Pavle Pavlović, novinar, koji se javio uživo iz Amsterdama.

Pričao je o situaciji u Holandiji nakon što su Holanđani zabranili slijetanje aviona turskog ministra vanjskih poslova zbog namjere da sudjeluje na skupu podrške turskom predsjedniku Erdoganu u Roterdamu. Iz zemlje je iz istog razloga protjerana i turska ministrica za porodicu : “Sinoć su radili policijski topovi i specijalna policija je bila prisutna na trgovima, najviše u Amsterdamu. Tamo su do 1 sat poslije ponoći bile žestoke demonstracije. Dvadesetak ljudi je u pritvoru, a turska zajednica najavljuje nove demonstracije“.

O tome da li je moguća odmazda, to jest da Erdogan otvori granice kako bi izbjeglice krenule prema Evropi je kazao: “Očekuje se da bi Erdogan to mogao da uradi, ali u toku je i tiha dimplomacija. Premijer Holandije je imao nekoliko razgovora sa kolegom iz Turske. Ipak mislim da su svi ovi politički skandali bili dobra predigra za reklamiranje referenduma kao i za podizanje glasa onih koji žele izaći iz EU, a tu mislim da Gerta Vildersa. U njegovom obezbjeđenju su pronašli jednoga čovjeka koji je iznosio informacije raznim muslimanskim organizacijama. Vilders je sada odlučio da ne ide na javne skupove i privukao je pažnju svjetskih medija. Vilders je zvijezda ovih izbora“.

Na pitanje šta posljednje ankete uoči izbora govore je odgovorio: “Vodeći su i dalje partija od sadašnjeg premijera i partija Vildersa je u skoku. Vilders bi mogao da osvoji 40 sjedišta u parlamentu i mogao bi da dobije većinu, što bi bio veliki preokret, a on sebe već vidi kao budućeg premijera“.

O tome da li će se relacije između Holandije i Turske odraziti na politiku prema doseljenicima u Holandiji je kazao: “Posljednjih godina uvijek se kao pozitivni primjeri doseljenika iznose podaci o ljudima iz BiH i Hrvatske – da s njima nema problema, a čak se do prije posljednjih događaja pisalo i da su i Turci odlično integrisani, ali nakon ovih događanja i poteza Ankare, mislim da će prosječan Holanđanin drugačije gledati na doseljenike“.

Istakao je za N1 i kako je problem bio u tome što je Holandija od Ankare tražila nekolio dana da njihovi premijeri dođu poslije izbora jer je ovo sada osjetljivo vrijeme.

Ispred ambasade Holandije u Sarajevu organizovani su protesti građana, uglavnom državljana Turske koji žive u Bosni i Hercegovini, zbog protjerivanja turske ministrice iz Holandije. Na pitanje koliko se ovi događaji mogu na ovaj način proširiti i na druge zemlje je rekao: “Sigurno da Erdogan koristi situaciju da bi učvrstio svoj položaj, a s druge strane događaju se situacije da i turističke organizacije iz Holandije sada savjetuju da se ne ide na turska ljetovališta i sad to sve dobija nove konotacije“.

Pavlović je u programu televizije N1 rekao i kako je tamošnja javnost šokirana i da nisu mogli vjerovati da neko može tako teške riječi izgovoriti, odnosno da je u toj zemlji prisutan fašizam.

Kazao je i kako prije pred izbore nije bilo takve atmosfere, sve do pojave Vildersa.

60 posto stranovnika nije znalo kako se zove premijer. To je slobodna zemlja i sve ste mogli u demokratskim okvirima“, naveo je Pavlović za N1.

Istakao je i kako je brat Vildersa protivnik njegove politike i u jednom inetrvju se ogradio od njegove politike i rekao da je veliki populist.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.