Paco Rosić sada je veliko svjetsko ime. Ovaj Sarajlija pažnju svjetske javnosti skrenuo je na sebe kada je napravio repliku Sikstinske kapele koristeći samo sprej i tako zadivio cijelu SAD, sada ponovo pomjera granice tako što crta historiju St. Louisa u Missouriju na zidovima i plafonima jedne zgrade.
Njegov najnoviji rad proteže se na više od 300 metara kvadratnih. Rosić je naoružan gas maskom, kantama spreja, strpljenjem i vremenom, a umjetnost koju stvara privlači veliki broj ljudi koji dolaze u dolinu rijeke Mississippi samo da bi ga vidjeli kako stvara, odnosno da vide rezultate njegovog stvaralaštva.
“Želim da sve izgleda isto kao što izgleda i u knjizi historije St. Louisa. Želim oživjeti tu priču i knjigu”, kazao je Rosić u izjavi za CNN. Njegov posljednji projekat završen je u srijedu, a naredne poduhvate sprejom i oslikavanje historije SAD-a radit će u Chicagu, New Yorku i Washingtonu.
“Svaki grad u SAD-u ima bogatu historiju. Ako ste iz St. Louisa, strašno volite taj grad. Sličan takav ponos sam vidio diljem države, i svaki put me to oduševi i motiviše da radim ovakve projekte”, kazao je.
Međutim, putovanje Rosića do titule jednog od najpopularnijih umjetnika u SAD-u nije bilo blistavo. Rođen je u Sarajevu. Njegove roditelje su ratna dešavanja odvela iz BiH, a prvo utočište su pronašli u Njemačkoj devedestih godina prošlog vijeka.
Već tu je pokazao afinitet ka umjetnosti, tu je crtao, pravio inovacije, a nakon odlaska iz te evropske zemlje – u potpunosti je izoštrio talenat i kapitalizirao svoj potencijal. Njegovo prvo remek-djelo je napravio u SAD-u, kada je oslikao pomenutu Sikstinsku kapelu koristeći samo sprej.
Novi identitet – svjetsko ime
Svoju prvu izložbu napravio je u bolnici, koja je bila izrešetana mecima i granatama tokom rata u BiH. On je naslikao ptice na zidovima – kao simbole nade, kojom je ostavio poruku da će jednog dana nasilje proći i nestati.
Suštinski, slikanje je naučio sam, crtajući grafite po zidovima, tunelima i vozovima. Nakon završetka rata u BiH, njegovi roditelji su odlučili da se ne vraćaju u BiH, a dobili su vizu da ostanu u Waterloo, Savezna država Iowa. Za CNN je kazao da navikavanje na život u SAD-u nije bilo lako, međutim svoj novi identitet je gradio slikanjem, crtanjem – radeći ono što voli.
Njegova inspiracija bili su Andrea Pozzo i Michelangelo, italijanski umjetnici – a za sebe kaže da renesansu ‘preokreće’ uz pomoć urbanog načina življenja. Na taj način je uspio rad u ‘podzemlju’ na prenese na glavne ulice gradova SAD-a.
U Saveznoj državi koja je ponudila utočište njemu i roditeljima, naslikao je svoje prvo remek djelo, koje se prostire na više od 750 kvadratnih metara. U priči koje je oslikao na zidovima nalazi se više od 400 likova, mnoštvo biblijskih scena.
Ovo je ujedno bila i prva reprodukcija Sikstinske kapele u 500 godina, koju su do sada vidjele deseci hiljada ljudi, koji su u Waterloo došli iz raznih krajeva svijeta.
“Ako pticu stavite u kavez, biće tužna. To se dešava is a grafitom ako ga stavite u muzej. Grafiti su divlji, a ulica je medij putem kojeg se obraćam na sebi svojstven način. Renesansu slikam sprejom. Ovakav rad na plafonima i zidovima sada možete vidjeti u samo dva grada na svijetu, Iowa i St. Louis”, ispričao je Rosić CNN-u.
Malo ko je uspio sakriti oduševljenje radovima Sarajlije. I njegov otac je bio šokiran kada je vidio repliku. Pitao ga je da li je normalan, na što je odgovorio: “Ja to mogu, hoću i samo mi je potrebna vaša pomoć”.
Njegovi roditelji su za Sikstinsku kapelu podigli svu ušteđevinu kako bi mu pomogli da realizuje svoje remek-djelo. Paco Rosić je potom dao poklon SAD-u, koja je njegovoj porodici pomogla u najtežim trenucima njegovog života, i života njegovih roditelja.
Nova dimenzija američke historije
U umjetničkoj galeriji gdje je napravljena replika Sikstinske kapele, Paco je sa roditeljima otvorio restoran. Posjetiteljima na takav način nude potpuni ugođaj, ali i način da posjetitelji saznaju priču jedne bosanske porodice koja je ispisala jedno poglavlje historije SAD-a.
Paco tu povremeno radi i kao kuhar, bavi se web dizajnom, reklamama, a pojavio se i tokom Super Bowla, najgledanijeg događaja u SAD-u. Njegovu priču zabilježile su brojne televizije. Na njega su ponosni svi oni koji ga poznaju -a sada je slavan planetarno. On živi i slika Američki san.
Kako smo rekli, Chicago, New York i Washington su sljedeći. Njegov rad u St. Louisu ispisao je historiju grada od 1700. godine do dana današnjeg, kada St.Louis predstavlja sininim za sport i pivo u SAD-u.
Paco Rosić je umjetnik – Sarajlija, a svi oni koji njegove radove pogledaju jednom, uvijek se ponovo vrate. Priča se da je njegova Sikstinska kapela ljepša od originalne vatikanske. Historija SAD-a sada dobija potpuno novu smisao i dimenziju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.