Erdoganova pobjeda srušila Turske nada za ulazak u EU?

Svijet 17. apr 201716:30 > 19:02
REUTERS/Murad Sezerm

Turski predsjednik Recep Erdogan slavi zbog rezultata referenduma, dok oporba poziva na poništenje rezultata. Uz 99,97 posto prebrojanih glasova, za ustavne promjene glasalo je 51,41 posto birača, a protiv 48,59 posto.

Odaziv je bio vrlo visok, gotovo 85 posto. Tri najveća grada Istanbul, Ankara i Izmir te većinski kurdski jugoistok zemlje glasali su protiv ustavnih promjena, ali su Erdoganu pobjedu donijela većinom ruralna područja i glasovi iz dijaspore.

Erdogan je izvojevao pobjedu koja mu omogućava najveći politički preustroj u modernoj povijesti Turske. U Ankaru je doputovao na prvu sjednicu Vlade.

“Idemo prema strudenom 2019. još brži i jači, ai imamo još mnogo posla. Svi smo toga svjesni jer je to bila borba protiv svih. Križarska ideologija na zapadu i njihove sluge ovdje su nas napadali, ali nismo odustajali”, kazao je turski predsjednik.

Još sinoć, Erdogan je poručio da je sada spreman organizirati i novi referendum i to o ponovnom uvođenju smrtne kazne.

“Razgovarat ću o tome s premijerom i gospodinom Bachelijem. Reći ću im da sam dobio taj zahtjev za vrijeme skupa. Bahceli je već rekao da će poduprijeti, premijer je rekao isto. Ali i vođa oporbe je također rekao da će to poduprijeti. Ako svi oni to podupru i donesu pred mene, ja ću to odobriti. A ako ne podupru, možemo ići na još jedan referendum”, dodao je Erdogan.

No opozicija je najavila da će podnijeti tužbe, traže ponovno prebrojavanje 60 posto listića.

“Poštujemo odluku građana, ali rezultat je zasjenjen nadzornim izbornim stožerom. Ovaj referendum je sada upitan posto je otvoren za pravnu i savjesnu raspravu”, istakao je Kemal Kilicdaroglu, predsjednik stranke CHP.

“Omotnice i glasački listići, koji su navodno nevažeći i koji su potakli kontroverze, izvorno je proizvelo državno izborno povjerenstvo i oni nisu lažni”, otkrio je Sadi Guven, predsjednik izbornog povjerenstva.

No oporba smatra da je takva odluka nezakonita i ustraje u zahtjevu da se zbog sumnji, rezultati referenduma ponište.

“Jedina odluka koja može završiti debatu o legitimnosti i umiriti pravne dvojbe kod ljudi je poništavanje ovog referenduma od izbornog povjerenstva”, kazao je Bulent Teczan, CHP.

Najavljuju da će se obratiti i turskom ustavnom sudu, Europskom sudu za ljudska prava i bilo kojoj drugoj relevantnoj instituciji.

“Referendum se održao na neravnopravnom terenu i dvije strane u kampanji nisu imale jednake mogućnosti. Glasači nisu dobili nepristranu informaciju o ključnom aspektu reforme. Udrugama civilnog društva nije bilo omogućeno da sudjeluju”, rekao je Cezar Florin Preda, delegacija Vijeća Europe.

Stanovnici nekoliko četvrti u Istanbulu bacali su kroz prozore lonce i zdjele, što je karakterističan način iskazivanja nezadovoljstva u Turskoj. Na ulicama je bilo i sukoba između zagovaratelja i protivnika ustavnih promjena. Analitičari tvrde da će rezultat referenduma još više polarizirati zemlju.

“Ovo što sad doživljavamo je u biti jedna velika dilema u turskom društvu. I ova polarizacija će se vjerojatno nastaviti jer ova situacija pokazuje da dolaze teški dani”, naveo je Serkan Demirtas, Hurriyet.

Njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je Erdogana da nakon referenduma uspostavi dijalog pun poštovanja u Turskoj, a njen ministar vanjskih poslova Gabriel je zatražio da se trezvene glave sagleda nova situacija te se založio za nastavak dijaloga s Turskom. Dio njemačkih političara izrazio je zabrinutost zbog visoke potpore turske zajednice u Njemačkoj jačanju autoritarnosti u Turskoj.

“Osobno mi je jako žao što je većina Turskih građana, kako se čini, rezultati se sigurno još trebaju provjeriti, glasovala za ove ustavne promjene. To znači da se Turska realno odmaknula od Europske unije. Zato EU treba sada završiti pristupne pregovore s Turskom”, kazao je Joachim Herrmann, bavarski ministar unutarnjih poslova.

Parlamentarna stranka Ljevica i Zeleni zatražili su i povlačenje njemačkih vojnika iz turske baze Incirlik te raskid pakta „Merkel-Erdogan“ o izbjeglicama. Oglasila se i Europska komisija, koja je pak, pozvala tursku vladu da postigne najširi mogući nacionalni konsenzus.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.