Rašidagić: Kako će se referendum u Turskoj odraziti na BiH?

Svijet 17. apr 201717:25 > 17:50
N1

Ešref Kenan Rašidagić, profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, bio je gost Dana uživo N1 televizije.

On je komentarisao jučerašnji referendum u Turskoj na kojem je narod podržao ustavne reforme u Turskoj, a koje, između ostalog, predviđaju jačanje ovlasti predsjednika države, a ukidanje funkcije premijera.

”Poslije ovog se sve u Turskoj mijenja, mijenja se potpuno politički sistem. Prva promjena nakon referenduma iz 1982. Po svemu sudeći, posljedice će biti veoma značajne. Činjenica da je su stvorene pretpostavke da se politička praksa u potpunosti promijeni”, rekao je gost Dana uživo.

On je pojasnio šta znači novi sistem u Turskoj.

”Najznačajnija promjena je promjena koja koncentrira vlast u ruke predsjednika. Na snagu će stupiti nakon narednih izbora. Ministri postaju izravno odgovorni predsjedniku, a u zavisnosti od prakse prvog predsjednika, trasirat će se razvoj sistema. Amandmani ne mora da znače smrt demokratije. Na koju će nas stranu odvesti, pokazat će jedino politička praksa”, dodao je.

Na pitanje da li promjenama sistema Turska postaje jedna vrsta modernog sultanata, gost N1 televizije rekao je to ne mora biti tako.

”Stvorene su pretpostavke da Turska postane moderni sultanat, ali ne mora to značiti. Na kraju krajeva treba vidjeti ko će biti sljedeći predsjednik, nigdje nije zapisano da Erdogan mora biti predsjednik”, ispričao je on.

”Odnosi EU i Turske su u padu. Obje strane su krive. Prisutno je izrazito nepovjerenje između dvije strane. Ušli smo u začarani krug: kažete da vas neko ne voli, a onda taj neko osudi ovo što se desili i tako pothranjuje vašu paranoju da radi protiv vas. Pobjeda ove opcije zapravo će negativno uticati na dalji razvoj događaja s EU”, naglasio je profesor Rašidagić.

O odnosima Turske s Bosnom i Hercegovinom…

 ”Što se tiče zemalja regiona, ne očekujem neke velike promjene. Njihova politika prema BiH ostaje ista. Najveća promjena u skorije vrijeme je ostavka premijera Ahmeta Davutoglua. Nakon toga, potpuna dominacija Erdogana. Što se tiče svijeta, doći do zaoštravanja odnosa s EU. Erdogan je najavio da će on postavljati uvjete. Turska treba EU i obratno. To je saradnja koja se mora desiti. Što se tiče Rusije, radi se o dva lidera koji se razumiju. Mislim da će se nastaviti odnosi uzlaznom putanjom. Vanjska politika SAD postala je velika nepoznanica jer ne postoji kontinuitet. Teško je reći kako će se ovi rezultati odraziti na odnose SAD i Turske”, zaključio je on.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.