Brent Sadler, direktor uređivačkog kolegija N1 i dugogodišnji izvjestitelj s Bliskog istoka smatra da će se ključno partnerstvo Turske s EU-om i SAD-om nastaviti, bez obzira što Recep Tayyip Erdogan govorio javno.
Sadler objašnjava kako postoje velike razlike u tumačenju onoga što se dogodilo u Turskoj i podsjeća da je Njemačka veoma kritična, EU šalje pomiješane signale, promatračke misije osuđuju regularnost izbora, dok iz SAD-a od predsjednika Donalda Trumpa stižu čestitke.
“Erdogan je brzo reagirao, u prvom govoru nakon referenduma rekao je da ne želi slušati ili konstatirati ono što kažu promatrači. Imate početak tranzicije u jedan autokratski režim pod Erdoganom. Glasanje je bilo toliko tijesno i to kazuje kolika je podjela u Turskoj. Kako Erdogan može prebroditi podjele u duboko podijeljenoj zemlji, to je ključno pitanje. On može danas reći da je pobjedio, ali posljedice referenduma vidjet će se za dvije godine“, rekao je Brent Sadler u Novom danu.
Napominje da su se u Turskoj dogodile velike promene nakon neuspjelog vojnog udara, a da je opozicija i prije referenduma isticala da se Turska kreće prema diktaturi.
Turski predsjednik je najavio još dva referenduma – jedan o nastavku eurointegracije i drugi o uvođenju smrtne kazne. Sadler smatra da bi uvođenje smrtne kazne elimiriao mogućnost ulaska u Europsku uniju.
Gost Novog dana kaže da će se ključno partnerstvo Turske s EU-om i SAD-om nastaviti, bez obzira što Erdogan govorio javno ili privatno na diplomatskim sastancima.
“Turska je stalno bila most između istoka i zapada. Ona je 13 godina pod Erdoganom bila uspješna ekonomska zemlja. Europske zemlje gledaju na Tursku kao na kontratežu nastojanjima Irana da poveća utjecaj u regiji“, objašnjava Sadler veze Turske i Unije.
Kada je u pitanju odnos sa SAD-om, Sadler kaže da je američkom predsjedniku Donaldu Trumpu važna zrakoplovna baza Incirlikodakle se izvode zračni napadi u Siriji.
Upitan kako će promjene u Turskoj utjecati na NATO, Sadler podsjeća da su od ulaska Turske u Alijansu 1952. godine odnosi gore-dole, a da danas Turska ne ispunjava sve svoje obaveze prema ovom vojnom savezu.
“Ali odnos NATO-a i Turske je ključan sa strateškog značaja i u odnosu na Rusiju“, ističe Sadler.
Govoreći o situaciji u Siriji i američkom zračnom napadu na zrakoplovnu bazu za koju se vjeruje da je iz nje izvršen napad kemijskim oružjem, Sadler kaže da američka reakcija predstavlja ono što se u diplomaciji naziva “strateški zaokret” ili zaokret u taktici.
“Nema suštinske promjene američke politike prema Siriji. Bitno je razumijeti da je poslje osam godina kraj strateškog strpljenja. Sad ćemo vidjeti mnogo snažniji odgovor u oblastima vojnih sukoba gdje Trump smatra da je američki prestiž u pitanju. Ali to ne znači da će doći do strateških promena, da će Amerika poslati kopnene snage u Siriju“, objašnjava Sadler.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.