Za Chrisa Parkera, ulaz u Arenu Manchester je izgledalo kao dobro mjesto da pita ljude da mu daju neki novac. A za Stephena Jonesa - to je bilo idealno mjesto da provede noć.
Njih dvojica su beskućnici iz Manchestera, koji su na kraju noći postali heroji. Sada ih slavi cijela Velika Britanija, nakon drugog najsmrtonosnijeg terorističkog napada u historiji zemlje.
Njih dvojica pokazali su zavidnu hrabrost i nesebičnost, a samo nekoliko sati prije – prosili su na platou Arene Manchester.
Nakon eksplozije, prema izvještaju lokalnih medija, obojica su se pridigla i krenula nesebično pomagati ljudima koje je bomba teško ranila. Oni su zadobili samo lakše povrede od detonacije.
Umjesto da bježe – pri pokušaju da spase sopstveni život, Parker i Jones su komadima svoje odjeće pokrivali ranjene, bili sa ljudima koji su zadobili smrtonosne povrede – do posljednjeg njihovog daha na platou ispred koncertne hale.
Jones je prema pisanju New York Timesa vadio komade šrapnela i eksera iz lica i tijela djece i ranjenih tinejdžera.
“To što sam beskućnik ne znači da nemam srca, i da nisam čovjek. Volio bih da i meni neko pomogne kada mi je pomoć potrebna”, kazao je za ITV News.
“To su djeca, mnogo djece je povrijeđeno. Krv je bila svuda naokolo, čuo se plač i vriskovi”, kazao je Jones.
Parker je u oblaku dima, i zvukova plača vidio djevojčicu kojoj je pomogao da dođe do svoje majke. Pomogao je i starijoj gospođi koja je zadobila povrede noge.
“Ona je u kasnim šezdesetim godinama. Bila je sa porodicom. Nije mogla prestati da plače. Najšokantnije od svega mi je to što je u pitanju bio dječiji koncert”, ispričao je Parker medijima.
Nakon što je ova vijest dospjela u medije – javnost u Britaniji je sakupila 40.000 funti da se dvojici heroja pronađe smještaj dostojan normalnog života.
U napadu koji se dogodio 22. maja nakon koncerta Ariane Grande u Areni Manchester poginule su 22 osobe, a više od 150 ih je ranjeno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.