Nigerija: Najmanje 20 mrtvih u eksploziji bombe

Svijet 22. dec 201418:25 > 18:30
EPA

Najmanje dvadeset osoba je poginulo u ponedjeljak u eksploziji bombe na stanici u gradu Gombe, na sjeveroistoku Nigerije, regiji koju redovno napada islamistička grupa Boko Haram, saopćio je Crveni križ.

Eksplozija se dogodila na parkingu u Dukku. Crveni križ je došao sa 20 mrtvačkih vreća, koje su sve bile upotrebljene“, rekao je novinskoj agenciji AFP Abubakar Jakubu Gombe, sekretar Crvenog križa za državu Gombe.

Nastavljamo s traženjem tijela“, rekao je on i dodao da je 18 osoba koje su doživjele “ozbiljne” povrede, odvezeno u bolnicu.

Eksplozija se dogodila u 10.50 sati na periferiji Gombea, glavnog grada istoimene države, u blizini autobusa u koji su upravo ulazili putnici, precizirao je Mato Yajubu iz Nacionalne agencije za orijentaciju, vladinog organa za komunikacije.

Trostruki napad je pogodio drugu gradsku stanicu 31. oktobra.

Država Gombe je u susjedstvu s državama Borno i Yobe, dvije oblasti koje Boko Haram najviše napada. U islamističkoj pobuni i represijama od nigerijskih sigurnosnih snaga poginulo je 13.000, a raseljeno 1,5 miliona ljudi od 2009. godine.

Pobunjenici su preuzeli odgovornost za brojne napade na autobuskim stanicama, napadajući putnike koji idu na jug Nigerije, uglavnom kršćanski, dok je sjever zemlje uglavnom muslimanski.

Na sjeveru zemlje ne prestaje rasti ogorčenje protiv vlasti, nesposobnih da obuzdaju islamističko nasilje.

Predsjednik Goodluck Jonathan je kandidat na predsjedničkim izborima 14. februara 2015. godine, ali mnogi strahuju da je organiziranje izbora nemoguće u velikim sektorima na sjeveroistoku najnaseljenije zemlje Afrike.

Ozbiljnost krize je pokazana otmicom 185 ljudi, većinom žena i djece, 14. decembra u Gumsuriju, gradu u državi Borno.

Ovaj napad je podsjetio na otmicu više od 200 srednjoškolaca u aprilu u Chiboku, u istoj državi, koja je izazvala međunarodno ogorčenje. Nakon otmice u Chiboku, šef države je obećao da se ovakva drama više neće dogoditi.

Glavni protivnik na predsjedničkim izborima 2015. godine, bivši diktator Muhamadu Buhari, porijeklom sa sjevera, opisan je kao najbolji koji se može suočiti s prijetnjama Boko Harama, ali predsjednika Jonathana, južnjaka, posmatrači i dalje smatraju kao favorita, posebno zbog finansijske moći vladajuće stranke.