Kako su svjetski mediji izvijestili o Srebrenici

Svijet 11. jul 201718:17 > 19:47
AFP

Veliki broj svjetskih medija posvetio je danas značajan prostor obilježavanju 22. godišnjice genocida. Posmrtni ostaci 71 žrtve genocida u Srebrenici bit će danas spušteni u zemlju, 22. godine nakon najgoreg zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, navodi agencija AFP u izvještaju posvećenom obilježavanju tužne godišnjice genocida.

“Posmrtni ostaci žrtava ukopani na 22 godišnjicu masakra u Srebrenici”, naslov je članka objavljenog na portalu France 24 koji podsjeća, osim na zločine, tako i na ovogodišnje zatvaranje Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju.

“Hiljade Bošnjaka, odraslih i dječaka, sistematski su masakrirani i zakopani u masovnim grobnicama. Međunarodni komitet crvenog križa je procijenio broj žrtava na 8 hiljada, dok je tribunal Ujedinjenih Naroda u Haagu plasirao broj na više od 7 hiljada”, napisano je na francuskom portalu.

Radio Vatikan podsjeća na priču o radio novinaru Nihadu Ćatiću, jednom od ubijenih muškaraca u Srebrenici. Navode da je njegov audio snimak sve što je ostalo njegovoj majci, koja se zaklela da će neumorno tražiti njegove posmrtne ostatke sve do kraja svog života.

“U poslijepodnevnim satima, 10. jula 1995. godine, snage bosanskih Srba su pristigle u njegov rodni grad, Srebrenicu. Uključio je svoj mikrofon i snimio ono što će postati njegov posljednji poziv u pomoć. “Srebrenica se pretvara u ogromnu klaonicu,” vikao je. U njegovom glasu očaj”, piše Radio Vatikan.

TRT se posebno osvrće na podbačaj međunarodne zajednice u sprečavanju genocida. Navode da su plavi šljemovi samo bespomoćno stajali sa strane, dok su u Srebrenici snage bosanskih Srba činile najbrutalniji zločin.

“Većina muslimanskih žrtava morali su pobjeći do zone koju su Ujedinjeni narodi proglasili sigurnom, samo da bi tamo zatekli nadmašene i lagano naoružane holandske trupe koje ih ne mogu odbraniti”, navodi TRT.

Britanski Evening Standard, također, piše o pasivnosti trupa Ujedinjenih naroda, dok su srpski službenici odvajali muškarce od žena i djece, vodeći ih na strijeljanje.

“Proces identifikacije svake žrtve, prvo ukopane u masovnim grobnicama, zatim prebačene na druge lokacije dok su službenici pokušavali prikriti svoje zločine, i dalje traje. A svake godine, desetine su spuštene u zemlju”, podsjeća Evening Standard.

Forbes, za razliku od većine svjetskih medija, pridaje posebnu pažnju na prepoznavanje genocida u Haagu, ali i na način na koji je Rusija osporila prepoznavanje genocida na Sigurnosnom vijeću Ujedinjenih naroda.

“Međutim, dan godišnjice i dalje nije dobio pečat odobravanja od Ujedinjenih naroda. Sigurnosno vijeće UN-a je razmatralo priznavanje masakra u Srebrenici kao genocid 2015. godine. Ali, pokušaj je blokiran od Rusije”, dodaje Forbes.

Irish Times piše o činjenici da je sada Mladen Grujičić na čelu općine, te da je jedan od onih koji ne priznaju genocid.

“To je bio grozan zločin, to je najbolji opis. Ne bježimo od toga – to se desilo i ne poričemo,” rekao je srebrenički načelnik za Irish Times ove sedmice, uz žalbe da ratnu patnju Srba ignoriše većina svijeta.

Većina svjetskih medija podsjeća da je prije samo nekoliko dana Holandija, čiji su vojnici u sastavu UN trebali čuvati zaštićenu zonu, proglašena djelomično krivom te da je, faktički, pomogla Vojsci RS u provođenju genocida.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.