Sicilijanska mafija, poznata kao Cosa nostra, više od sto godina ovo italijansko ostrvo je smatrla "svojom" teritorijom, nad kojom je sprovodila takozvano "reketiranje". Osnovna delatnost najpoznatijeg klana u poslednjih nekoliko godina je ugrožena, a otpor su im pružili sami, ali udruženi vlasnici lokala.
Više od jednog veka mafijaška grupa Cosa nostra “vlada” Palermom, zahtjevajući od mještana apsolutnu odanost. Ovih dana, međutim, Sicilijanci uzvraćaju udarac odbijajući da plate novac za reketiranje, ili kako ga lokalci zovu “pizzo novac”. Iza svega stoji udruženje vlasnika lokala, takozvani “adiopizzo”, koji mještanima pruža pravnu, socijalnu i moralnu podršku.
“Na ideju smo došli 2004. godine, kada je nas nekoliko željelo da otvori bar, pa smo se zapitali šta da radimo ukoliko dođu i traže nam novac za reket. Promjena stanja je teška. Treba da shvatite da mafija vlada ovim gradom već 150 godina, ali sada primjećujemo kulturni pomak. Po prvi put su otvorene rasprave o toj vrsti iznuđivanja”, kaže jedan od vlasnika.
Adiopizzo zajednica sve brže raste, između ostalog i zahvaljujući donaciji Evropske unije od milion eura.
“Prije nekoliko generacija odbijanje plaćanja reketa moglo je da znači propast biznisa. Neplatiše su uglavnom bile mučene, prijetili su im, a ponekad se dešavalo i nešto gore”, dodaje “pobunjenik”.
Ali danas, inat se pokazao kao dobro rješenje. Vlasnici kažu da je prodaja porasla, a da je broj posjeta mafije smanjen. Vlasti kažu da, iako je Cosa Nostra polje djelovanja prebacila na drogu i pranje novca, neplaćanje reketiranja jeste problem za najveću mafijašku grupu na svijetu.
“Članovi Cosa nostre su svjesni mogućnosti da ih neko od žrtava može prijaviti policiji. Borba protiv mafije ne može se voditi samo na nivou sudskih organa ili pravnih organa, ona mora uključiti cijelo stanovništvo”, tvrdi glavni tužilac.
U selu Kakamo, 40 kilometara od prijestonice Sicilije, živi čovjek koji odlično poznaje mafiju. Giorgio Skimezza kaže da je njegovog rođaka mafija ubila, kada je bio u trci za gradonačelnika. Kada je otvarao bar, i njemu su zakucali na vrata
“Prave se da su vam prijatelji – prvo vam pozajme novac, onda vam pozajme kola, onda vas i ubjede da kupujete ukradene stvari od njih. Pokušavaju da vas prevare, da vas kompromituju”, otkriva Skimezza, koji je odbio da plati i pozvao je policiju što ga je zamalo koštalo života. Vlasti nisu reagovale plašeći se mafije. Zahvaljujući udruženju Adiopizzo, pronašao je rješenje.
Trinaest godina kasnije, Skimezza ima malu fabriku tjestenina čiji se proizvodi prodaju širom Italije. Poput brojnih drugih Sicilijanaca, zaštitu od mafije je našao u krugu onih koji odbijaju da joj se pokore.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.