Japan obilježava godišnjicu nuklearnog napada na Hirošimu

Svijet 06. aug 201708:49 > 09:13
Reuters

Japan obilježava 72. godišnjicu američkog nuklearnog napada na Hirošimu što je bio prvi takav napad u historiji čovječanstva.

Od tog napada, nijedan američki predsjednik nije posjetio Hirošimu do prošle godine, kada je tadašnji predsjednik SAD Barack Obama položio vijenac u memorijalnom parku u tom japanskom gradu.

Obama je tada odao poštu žrtvama i rukovao se s preživjelima napada, ali nije, kao i njegovi prethodnici, uputio izvinjenje, već je izrazio nadu da će užasi iz Hirošime dovesti do “moralnog buđenja”.

Jedini prethodni američki predsjednik koji je razmišljao o odlasku u Hirošimu bio je Jimmy Carter 1984. godine, kada već nije bio šef države. Međutim, tada politička klima nije bila povoljna.

Od 6. avgusta 1945. godine, kada su SAD bacile atomsku bombu na japanski grad, čime su ubrzale okončanje Drugog svjetskog rata, do kraja te godine u eksploziji i od povreda i bolesti uzrokovanih radijacijom stradalo je oko 140.000 ljudi.

U narednim godinama, sve do danas, mnogi preživjeli su umirali od leukemije i drugih bolesti uzrokovnih radijacijom, ali niko sa sigurnošću ne može da kaže tačan broj žrtava bombardovanja.

Bombarder B-29 “Enola Gay” u 8.15 po lokalnom vremenu sa visine od 9.600 metara izbacio je bombu nazvanu “Mali dječak”, koja je poslije 43 sekunde eksplodirala na 600 metara iznad Zemlje. Procjenjuje se da je temperatura u središtu eksplozije dostigla 3.000 do 4.000 stepeni Celzijusa.

Bomba, teška oko četiri tone, ubila je sve koji su bili u krugu od 500 metara i uništila 90 posto grada. Oko 45 minuta poslije eksplozije počela je da pada “crna kiša” radioaktivnih čestica.

Tri dana poslije bombardovanja Hirošime, SAD su bacile atomsku bombu “Debeli čovjek” na Nagasaki, gdje je stradalo oko 74.000 ljudi, poslije čega je Japan kapitulirao 15. avgusta.

Rat je zvanično završen dvije nedjelje kasnije, 2. septembra 1945. godine. U trenutku napada u Hirošimi je živjelo 350.000 ljudi, od čega 40.000 vojnog osoblja. Danas taj grad ima 1,2 miliona stanovnika.

Prema nekim procjenama, u napadima na Hirošimu i Nagasaki stradalo je više od 220.000 ljudi.

Svake godine u Hirošimu se uputi 10 miliona origamija ždralova, ptice koja u Japanu predstavlja simbol dugovječnosti i besmrtnosti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.