Oglas

Optužnice protiv bivših predsjednika i ministara Brazila

author
Anadolija
06. sep. 2017. 12:18
>
12:22
lisice
Reuters | Reuters

Brazilski državni tužilac Rodrigo Janot podigao je optužnicu protiv dva bivša predsjednika i pet bivših ministara te zemlje i tereti ih da su osnovali kriminalnu organizaciju i zloupotrebom položaja uzimali mito.

Oglas

Optužnica je predata Vrhovnom sudu Brazila, a podignuta je protiv bivših predsjednika Luiza Inacia Lule da Silve i Dilme Rousseff, te protiv pet bivših ministara te zemlje.

Optuženi se terete da su i posredstvom javnih institucija i kompanija, uključujući naftnu kompaniju Patrobras, Ministarstvo razvoja i Ministarstvo za planiranje, prikupljali mito i bili umiješani u koruptivne radnje.

Svi optuženi su članovi Radničke partije, a terete se za primanje mita u ukupnom iznosu od 480 miliona dolara.

Iz Radničke partije su negodovali potez državnog tužioca Janota, te navode da je optužnica podignuta bez dokaza.

Bivši predsjednik Brazila Lula sa Silva je u julu osuđen na devet i pol godina zatvora za mito i pranje novca, a potom mu je zamrznuta sva imovina, uključujući i penzioni fond. Silva je uložio žalbu na presudu i poručio da je spreman svojevoljno otići u zatvor ukoliko tužilaštvo pokaže bilo kakav dokaz protiv njega.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama