Preživjeli napada u džamiji u Egiptu ispričali su da su napadači stigli u pet teretnih vozila, zauzeli pozicije na vratima i prozorima bogomolje, baš kada se imam pripremao za propovijed petkom, otvorili vatru i aktivirali granate dok je blizu 500 vjernika bilo u džamiji.
U jučerašnjem napadu, najkrvavijem u modernoj historiji Egipta, ubijeno je 305 ljudi, uključujući 27 djece, a 128 osoba je ranjeno.
Dok je trajala pucnjava i odjekivale eksplozije, vjernici su vrištali i plakali od bola. Mnogi su u panici požurili ka vratima koje vode do prostorije za pranje nogu, dok su drugi očajnički pokušavali da pobjegnu kroz prozore.
Preživjeli su govorili o djeci koja su vrištala, kada su vidjela roditelje i stariju braću pokošene mecima.Neki su se čudili kako su izbjegli sigurnu smrt. Pojedine porodice su izgubile sve ili većinu muških članova u masakru.
Napadači su metodički provjeravali žrtve ne bi li našli preživjele nakon prve runde pucnjave. Oni koji su se još micali ili disali, gađani su metkom u glavu ili grudi, rekli su očevici. Kada su stigla vozila hitne pomoći pucali su i na njih da se vrate odakle su došli.
Taj napad označen je kao najsmrtononiji napad u modernoj historiji Egipta. Dogodio se u vrijeme dok traje višegodišnja borba protiv pobunjenika koje predvodi lokalna grana, terorističke organizacije ISIS.
Egipatski glavni tužilac Nabil Sadek rekao je danas da su napadači, kojih je bilo između 25 i 30, imali brade i dugu kosu, da su bili obučeni kamuflažne pantalone u vojničkom stilu i crne majice i da je jedan od njih nosio poruku koja odgovora onoj koju nosi ISIS, koji nije preuzeo odgovornost za napad.
Napadači su zapalili sedam vozila vjernika parkiranih ispred džamija, navedeno je u saopštenju. Saopštenje tužioca je najdetaljniji opis napada koje su vlasti dale i uglavnom se slaže s onim što su očevici rekli AP-u u gradu Ismailiji, gdje su neki od ranjenih hospitalizovani.
“Znali smo da s džamiju napali (ekstremisti)”, rekao je očevidac Ebid Salem Mansur (38) radnik u obližnjoj fabrici soli, koji se nastanio u selu Bir al-Abedu, pored koga je džamija, prije tri godine da pobjegne od krvoprolićca i sukoba u drugim dijelovima sjevernog Sinaja, dodavši da su: “Svi legli na pod i pognuli glave. Ko podigne glavu, pogode ga. Pucanje je bilo nasumično i histerično na početku, a poslije je postalo promišljenije. Za koga god nisu bili sigurni da je mrtav ili još uvijek diše, ubijen je”.
Predsjednik Egipta Abdel Fatah el-Sisi se zarekao da napad neće proći nekažnjen i da će njegova zemlja istrajati u svom ratu protiv terorizma. Nije međutim naveo koje će mjere biti preduzete, ali je naredio da se podigne mauzolej u znak sjećanja na žrtve napada i otkazao je posjetu Omanu, planiranu za sljedeću sedmicu.
Vojska i bezbjednosne snage već vode kampanju protiv ekstremista u gradovima, selima i planinama sjevernog Sinaja.