Priznavajući Jeruzalem za glavni grad Izraela, Donald Trump ne čini uslugu Židovima nego fundamentalnim kršćanima kod kuće koji se pripremaju na smak svijeta, smatra u svom gostujućem komentaru Armin Langer.
Liberalno-cionistička lobistička organizacija „J Street” je 2014. provela jedno ispitivanje među američkim Židovima na temu izraelsko-palestinskih odnosa. Ispitivanje je pokazalo da 80 posto Židova u SAD-u podržava rješenje na principu dvije suverene države. 72 posto podržava Istočni Jeruzalem kao metropolu neovisne palestinske države. Rezultati ispitivanja konzervativno-cionističke organizacije „American Jewish Committe” provedene ove godine odaju sličnu sliku: svega 16 posto ispitanih podržava premještanje američkog veleposlanstva u Jeruzalem, 44 posto to odbacuje, a 36 posto smatra da s tim činom treba pričekati dok se ne stvore mirovni uvjeti.
Židovska zajednica u SAD-u je, s procijenjenih pet do sedam milijuna članova, najveća na svijetu. Prema nekim statistikama ova dijaspora je veća i od broja stanovnika samog Izraela. Židovi u SAD-u slove kao liberalni, u pravilu biraju Demokrate: 71 posto je biralo Hillary Clinton, četiri godine prije čak 78 posto američkih Židova je dalo svoj glas jednom demokratskom kandidatu, Baracku Obami.
Američki Židovi zabrinuti
Poruka američkih Židova je više nego jasna: iako je Jeruzalem duhovni centar židovskog svijeta, vrijeme za njegovo proglašenje glavnim gradom Izraela još nije došlo jer bi to samo pooštrilo sukobe u ovoj nestabilnoj regiji. „Unija za reformirano židovstvo”, najveća židovska svjetska organizacija na svijetu, izdala je na dan kada je Donald Trump obznanio svoju odluku o priznavanju Jeruzalema priopćenje u kojem se govori o „vremenski loše odabranom” koraku koji će „potkopati mirovni proces” i „pooštriti sukob”.
No unatoč više nego jasnoj kritici židovskih organizacija, Trump se u svom govoru više puta pozivao na Židove i inscenirao se kao branitelj židovskih interesa. U govoru na kongresu konzervativno-cionističkog Američko-izraelskog odbora za javne poslove (AIPAC) nekoliko puta je naglašavao kako je Jeruzalem „vječiti glavni grad židovskog naroda”. U istom govoru je čak, u svom stilu, spomenuo kako njegova kći Ivanka (koja je udana za Jareda Kushnera, američkog Židova) „nosi židovsku bebu” koja će se „radovati zbog Jeruzalema kao glavnog grada Izraela”. Ali Trump ne djeluje u ime većine Židova u SAD-u nego ispunjava obećanje dano svojoj publici, evangelikalcima, kršćanskim fundamentalistima, jednoj vrlo utjecajnoj grupi u SAD-u. Oni također, za razliku od ostalih kršćana, kako rimokatolika tako i pravoslavaca, podržavaju premještanje izraelske metropole u Jeruzalem. Unatoč razlikama u strujanjima različitih protestantskih fundamentalističkih grupacija u SAD-u, svima njima je naime jedno zajedničko: Oni u „Svetoj zemlji” Izraelu/Palestini priželjkuju nastup kaosa kao preduvjet za bitku Sudnjeg dana oko Jeruzalema.
Evangelikalci su najveći zionisti
Zanimljivo je da i najveća cionistička organizacija, dakle oni koji se zalažu za povratak Židova u Izrael, ima kršćanski predznak. „Ujedinjeni kršćani za Izrael” s više od dva milijuna članova svojim donacijama pomažu projekte koji uljepšavaju sliku Izraela i to sve s ciljem da se što više Židova vrati u svoju povijesnu domovinu. Prema vjeroučenju evangelikalaca, svi Židovi se moraju okupiti u Izraelu kako bi se mogao pojaviti Spasitelj, Mesija. I kada se to dogodi svi će se Židovi preobratiti na kršćanstvo. Vjeroučenje koje se u svojoj biti može tumačiti kao izrazito antisemitsko jer na kraju krajeva stremi dijaspori bez Židova a u isto vrijeme polazi od toga da židovstvo uopće nije vjera nego zastarjela vjerska zajednica koja će nestati prelaskom na kršćanstvo.
Bliskoistočni sukob se često pojednostavljeno svodi na sukob Židova i muslimana. No odluka Donalda Trumpa o Jeruzalemu je donesena protiv volje većine Židova u SAD-u. Američki predsjednik želi zadovoljiti svoje fundamentalističko-kršćanske birače. Zato ne treba podcjenjivati utjecaj ovih grupacija usredotočenih na Apokalipsu.