Velike podvodne pećine koje su potopljene, kriju tajne drevnog naroda Maja. Nađeno je mnogo predmeta koje je ovaj narod koristio u svoje vrijeme.
Velika podvodna pećina za koju se vjeruje da je najveća poplavljena pećina na planeti, mogla bi da pomogne da se otkriju nova saznanja o drevnoj civilizaciji Maja. Do sada su na ovoj lokaciji našli mnoge predmete koji potiču iz perioda Maja, te ljudske i životinjske kosti.
“Mnogo bolje ćemo razumjeti šta se tačno dešavalo u ovoj eri, mnogo bolje ćemo razumjeti i njihova ponašanja, kako su živjeli, šta su jeli, kako su preživljavali nakon ovog istraživanja. A najvažnije je da smo našli dokazni materijal o njihovim ritualima“, podvodni arheolog Guillermo De Anda.
Pećina duga 347 kilometara, nalazi se u blizini turističkog centa Tulum. Podvodni argeolog Giljeremo de Anda zadnje godine svog istraživanja posvetio je ovom projektu istraživanja koji se trudi da očuva i istraži sve pećine podzemnih voda u blizini poluostrva Jukatan. Arheolozi su mišljenja da će ovo istraživanje pomoći pri razumjevanju i razvoju bogate kulture ove regije koja je dominirala u civilizaciji Maja.
“Ova pećina sarži mnogo zanimljivosti koje nam govore mnogo stvari. Sve je kako čitaš knjigu i kako je razumiješ. Ovo što smo mi arheolozi našli u ovim pećinama, otkrilo nam je mnogo iz historije Maja. Ova pećina je blago staro hiljadama godina“, podvodni arheolog Guillermo De Anda.
Poluostrvo Jukatan istraživano je više puta, jer ima povezicu sa drevnim narodom Maja, čiji su gradovi privukli široku mrežu rudnika koji su povezani sa podzemnim vodama, poznatijim kao cenotes. Neke cenote su stekle poseban značaj za Maje, čiji potomci i dalje žive u ovom regionu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.