Srbija i Kosovo najvjerovatnije će regulisati odnose prema modelu dvije Njemačke, izjavio je direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić. On je kazao da Srbija mora da potpiše pravno-obavezujući sporazum u procesu EU integracija, ali da ne mora da prizna Kosovo.
Janjić je za RTK 2 kazao da je unutrašnji dijalog oživljavanjem priča o razgraničenju otežao posao predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću u pronalaženju rješenja o normalizaciji odnosa.
Rekao je da će Vučić najvjerovatnije u aprilu iznijeti platformu o Kosovu, ali da mu unutrašnji dijalog koji je pokrenuo, nije puno pomogao.
“Da li je kreirao javno mnjenje za podršku – nije, da li je sebi otežao posao – jeste. Sebi je otežao posao oživljavanjem priča Dobrice Ćosića i drugih o razgraničenju, podijeli teritorija. Dakle, sada su se odjedanput članovi vlade i koalicioni partneri, Aleksandar Vulin i Ivica Dačić, pojavili kao ozbiljna smetnja, jer su formirali jedno javno mnjenje koje misli da je to moguće rješenje”, rekao je Janjić.
Janjić je ocijenio da su beogradski izbori omogućili Vučiću da bez ikakvih nedoumica može dalje u rješavanje pitanja Kosova.
Naveo je da Vučić ima dovoljno podrške da ubrzo iznese svoje viđenje regulisanja odnosa sa Prištinom, koje će predstaviti Skupštini Srbije.
“Vučić ima posao broj jedan – da snimi stanje, primiri sve otpore unutarvladajuće koalicije i razlike, i pokuša što prije, pretpostavljam do početka aprila da se pojavi sa jednim konsolidovanim prijedlogom koji mora da konsultuje i druge aktrere, pred Skupštinom”, kazao je Janjić.
On je istakao da je regulisanje odnosa Beograda i Prištine moguće po modelu dvije Njemačke.
EU želi jednu opciju
Navodeći da, iako se trenutno dok traje unutrašnji dijalog spekuliše sa nekih 11 grupa prijedloga, on je istakao da ako se želi u EU ima samo jedna opcija.
“To znači da se ide na normalizaciju – na potpisivanje pravno-obavezujućeg sporazuma da bi se ušlo u EU, da ne mora da se prizna Kosovo. Ali da se načelno ne zatvara i ta perspektiva. I drugo, ne mora da se glasa za članstvo (Kosova) u UN, ali da se ne zatvara ni ta mogućnost. To je ono što se zove model dvije Njemačke”, kazao je Janjić.
On je rekao da Beograd u procesu normalizacije odnosa sa Prištinom treba da iznese svoje glavne zahtjeve, što kako je ocijenio, neće biti lako.
“To znači da će se tražiti da i Srbija dobije nešto, sa čime će javno mnjenje biti zadovoljeno. Šta je to što možeš da dobiješ, a što će djelovati kao ozbiljan dobitak u očima i Srba koji žive na Kosovu, i u očima Srbije”, kazao je Janjić.
On je kazao da i dalje očekuje da se u maju obnovi dijalog na političkom nivou u Briselu, u novom formatu.
“Ključni moment je 31. decembar 2023. godine. Ako se ispuni ono što se dogovori u pravno-obavezujućem sporazumu do tog momenta, i zatvore se druga poglavlja, onda Srbija dobija poziv za članstvo (u EU)”, kazao je Janjić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.