Ubijeni mladi novinari u ponedjeljak, u jednom od dva samoubilačka napada u Afganistanu, gledali su na Radio Slobodna Evropa (RSE) kao na način da učine tu zemlju boljim mjestom za život. RSE je danas snažno pogođen brutalnim ubistvom ovih mladih novinara u Afganstanu.
Novinar Radio Slobodnog Afganistana, Abadulah Hananzai bio je veoma uzrujan 25. aprila, kada je saznao da je jedan njegov bivši kolega ubijen na pijaci u Kandaharu, u kako se ispostavilo, očigledno planiranom ubistvu.
“Ubistvo mog kolege sa Kabul News-a, velikog novinara po imenu Abudul Manana Arganda, užasno me potreslo”, napisao je Hananzai na pašunskom jeziku na svojoj Facebook stranici. ”Argand je sada mučenik za slobodu govora!”
Biće to Hananzaiev posljednji Facebook post.
Hananzai i video producent Radija Slobodnog Afganistana, Sabavon Kakar bili su među više novinara ubijenih u samoubilačkom napadu u Kabulu 30. aprila.
Novinari su pokrivili prethodni samoubilački napad kada im je drugi bombaš samoubica, prerušen kao reporter, prišao i detonirao svoj eksploziv.
Muharam Durani, 28-godišnja studentikinja, koja se obučavala da postane novinarka RSE u Radio Slobodnom Afganistanu, takođe je ubijena.
U napadu, za koji je odgovornost preuzeo ISIS ubijeno je još najmanje 25 osoba, ranjeno 45.
Afganistanski centar za novinare je saopštio da je ubistvo ukupno devet reportera, najsmrtonosniji napad na novinare u ovoj nesigurnoj zemlji, od rušenja talibanskog režima 2011.
Abdulah Hananzai
Hananzai je bio video novinar koji je od oktobra 2016. radio na antinarkotičkom projektu RSE- Radio Slobodnog Afganistana pod imenom „Karavan otrova“.
Diplomac Kabul Univerziteta, Hananzai je imao 26-godina i pripremao sa da proslavi svoju prvu godišnjicu braka 8. maja.
Ranije je radio za Kabul News i za Zvandon TV, kao i za Obrazovni i kulturni centar za afganistanske žene.
Njegovi posljednji izvještaji za RSE fokusirani su na socijalne i ekonomske posljedice narkotičke zavisnosti u Afganistanu, kao i na napore Ministarstva unutrašnjih poslova da suzbiju međunarodno krijumčarenje narkotika iz Afganistana.
Jedan od Hananzaijevih posljednjih postova na Facebooku je poruka napisana na engleskom jeziku, koja datira od 19. aprila ispod njegove fotografije snimljene u skloništu u kojem se nalazi biro Radija Slobodnog Afganistana u Kabulu, neposredno nakon kišne oluje.
„Divan osjećaj. Našao sam mir u kiši“, napisao Hananzai.
Sabavon Kakar
Kakar je bio jedan od prvih novinar koji je stigao na mjesto prvog samoubilačkog napada u Kabulu u jutro 30. aprila.
Umro je od povreda u bolnici u Kabulu par sati nakon drugog napada.
Kakar je bio član video tima Radija Slobodnog Afganistana u posljednjih pet godina. Njegov rad uključuju priče o socijalnim problemima u Afganistanu kao što je, status ženskog kriketa u toj zemlji, ali i vijesti o antiterorističkim operacijama i pitanjima bezbjednosti.
Njegov posljednji video objavljen je 29. aprila, u zajedničkoj priči proizvedenoj sa novinarima RSE u sjevernoj afganistanskoj provinciji Baglan o borbama između afganistanskih snaga sigurnosti i talibanskih militanata.
“On je vrlo često pokrivao posljedice samoubilačkih napada i druga opasna mjesta i situacije”, rekao je Kadir Habib, urednik u Radiju Slobodni Afganistan.
“Bio je hrabar čovjek koji se nikada nije plašio prati i pokriva opasne priče”, precizirao je.
Na svojoj Facebook stranici, Kakar je objavio da se uprkos bombaškim napadima na centre za registraciju za glasanje u Kabulu, on sam registrovao i da planira da glasa na parlamentarnim izborima 20. oktobra.
Ovaj 30-godišnjak, rođen u Kabulu, umro je dan prije njegove pete godišnjice novinarskog staža u RSE. Za njim su ostali supruga i dvogodišnji sin.
Maharam Durani
Maharm Durani je bila studentkinja treće godine islamskog prava na Kabul Univerzitetu, koja je tek počela da gradi karijeru kao novinar.
Durani je obučavana da bude dio nedjeljnog pograma RSE/ Radio Slobodni Afganistan – posao koji je trebalo da započne 15. maja.
Prethodno je radila za jedan afganistanski muzički kanal po imenu Radio Salam Vatandar.
“Kada sam počela da radim u medijima, jedan od mojih prvi šefova me pitao zašto studiram islamski zakon ali radim u medijima”, rekla je Durani za program RSE, tokom jednog februarskog programa sa živim telefonskim kontaktima.
“On je rekao to nisu povezane teme. Ali ja sam rekla ‘Ne, to nije istina‘” objasnila je Durani.” Vrlo su povezane zato što mediji mogu osigurati informacije svim ljudima“, obrazložila je svoje uvjerenje ova mlada 28-godišnjakinja.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.