CNN u S. Koreji: Kako će se pratiti susret Kima i Trumpa

Svijet 11. jun 201821:45 > 21:48
TOSHIFUMI KITAMURA / AFP

Sjevernokorejci su se u ponedeljak probudili uz vijesti da je njihov lider Kim Jong Un stigao u Singapur na historijski samit sa američkim predsjednikom Donaladom Trumpom.

Oni su se okupili ispred željezničke stanice u glavnom gradu Pjongjangu, kako bi gledali vijesti o samitu koje su emitovane na velikom ekranu.

Državna korejska Centralna novinska agencija (KCNA) opisala je razgovore kao “raznovrsne i značajne”, dodajući da će se dvojica lidera fokusirati na uspostavljanje novih odnosa između Sjeverne Koreje i SAD-a, “trajnog mira” i denuklearizacije, prenosi CNN.

Identičan izvještaj se mogao pročitati na naslovnoj strani državnog lista Rodong Sinmun, koji je bio popraćen tekstom o uspostavljanju “fer” međunarodnih odnosa.

Brzina kojom su državni mediji izvještavali o dolasku Kim u Singapur bila je suprotna prethodnim izvještavanjima o Kimovim susretima s predsjednikom Južne Koreje, Moon Jae-inom i predsjednikom Kine Xi Jinpingom, o kojim se izvjestilo tek tek nakon što su susreti završili.

SAD i Sjeverna Koreja su možda na ivici diplomatskog uspjeha, ali među mnogim drugim poteškoćama u poboljšanju odnosa je kako poništiti decenije propagande koju je širila Sjeverna Koreja o tome da su Amerikanci prirodni neprijatelji i stalna pretnja te države, navodi izvor.

Tokom proteklih 65 godina, Severnokorejci su vjerovali u narativ koji je plasirala njihova vlada da su Vašington, a ne Pjongjang, započeli korejski rat, i da SAD i daje želi da pokori tu zemlju.

Iako američka vlada snosi odgovornost za svoja djela tokom korejskog rata, severnokorejci dobivaju jednosmjerni pogled na historijske događaje.

Tokom nedavne posete CNN-a provinciji Sjeverna Hwanghae, CNN-ovi novinari su razgovarali sa 38-godišnjom ženom Yun Myong Gum koja se bavi poljoprivredom, koja je rekla da želi da posjeti SAD da vidi kako izgleda zemlja koja “toliko muči korejski narod i koja toliko sankcioniše našu ekonomiju”.

Uprkos svojoj ljutnji, Yun, kao i većina njenih sugrađana, bila je prijateljski raspoložena i ukazala je dobrodošlicu CNN-ovim novinarima.

“Mi ne mislimo da je američki narod loš, mi samo osuđujemo njihovu vladu”, rekla je Yun.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.