Liječiti oboljele od Ebole je "vrlo riskantno" i najmanja greška "može biti fatalna" za medicinsko osoblje, objasnio je u utorak u Genevi profesor Peter Piot koji predsjedava novom grupom za koordiniranje rada naučnika na epidemiji Ebole za Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO).
“Vrlo je riskantno liječiti oboljele od Ebole. Najmanja greška može biti fatalna”, objasnio je ovaj bivši izvršni direktor UN-ovog Programa za borbu protiv side i profesor u Školi za higijenu i tropsku medicinu u Londonu, kada mu je postavljeno pitanje o slučaju španske bolničarke zaražene u jednoj bolnici u Madridu.
“Nisam iznenađen. Čak i ljekari bez granica koji primjenjuju drakonsku disciplinu imali su dva zaražena zaposlenika. To su rizici povezani s medicinskom profesijom”, kazao je profesor Piot.
On je rekao da je posebno opasan trenutak za medicinsko osoblje onaj kada se skida specijalna oprema, nakon liječenja pacijenta u bolnici. Medicinska sestra ili ljekar je tada često znojan i može se obrisati rukom.
“To je loš trenutak. Treba biti discipliniran, a slučaj španske bolničarke pokazuje da je neophodna intenzivna disciplina”, izjavio je profesor Piot.
Profesor Piot, jedan od ljekara koji su otkrili virus Ebole, kazao je ipak da slučajevi koji su došli u SAD i Evropu neće dovesti do epidemije Ebole izvan zapadne Afrike.
Grupa stručnjaka, koja je u utorak održala svoj prvi sastanak u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), trudit će se da koordinira istraživanja naučnika. Ona će pratiti stvaranje naučnih osnova za pravljenje vakcine protiv Ebole.