Zaoštravaju se odnosi između tradicionalnih saveznika

Svijet 11. aug 201819:58 > 20:00
Freeimages

Odnosi između Turske i Sjedinjenih Država, dva saveznika NATO-a pali su na najniže grane zadnjih sedmica. Američki predsjednik Donald Trump odlučio je u juče udvostručiti carinu na turski čelik i aluminijum, ubrzavši tako pad turske valute lire koja je u petak izgubila 16 posto naspram dolara.

Erdogan je upozorio Washington na posljedice tih mjera koje bi mogle podstaći Ankaru da pronađe – nove saveznike.

Ništa ne može zaustaviti slobodni pad turske lire, pa ni očajnički vapaji turskog predsjednika. Svima je jasno, dok Trump nastavlja pritisak, lira će nastaviti padati.

Ako netko ima dolare, eure ili zlato pod svojim jastucima, trebali bi ih u našim bankama zamijeniti za lire! To je nacionalna, domoljubna bitka! To će biti odgovor mojeg naroda onima koji protiv nas vode ekonomski rat”, ističe turrski predsjednik.

Ako je netko od Turaka poslušao Erdogana i istresao svoju čarapu s dolarima, u samo jednom danu izgubio je 16 posto ušteđevine. No, malo je vjerojatno da ima mnogo tako naivnih.

Trumpu ne treba crveni gumb, on koristi plavi. Twitter! Učinak njegovog tweeta na tursko gospodarstvo usporediv je s A-bombom. Poruka turskom sultanu je jasna.

A međunarodni investitori itekako su je dobro čuli

“Upravo sam odobrio udvostručenje carina na čelik i aluminij za Tursku, dok njihova valuta lira ubrzano pada prema našem vrlo jakom dolaru! Carine na aluminij sad će biti 20, a na čelik 50 posto! Naši odnosi s Turskom u ovo vrijeme nisu dobri!”, napisao je Donald Trump na Twitteru.

Blago rečeno. Autoritarna vladavina, interesi suprotstavljeni američkim oko Sirije, Irana, Rusije… Najavom kupnje ruskog raketnog sustava S-400, Erdogan je već ugrozio isporuku Lockheedovih F-35 za tursko zrakoplovstvo. Zatvaranje američkog pastora samo je zadnja kap

“Ja još jednom pozivam one u Americi: Šteta je da ste izabrali pastora iznad vašeg strateškog partnera u NATO-u”, poručuje Erdogan.

Erdogan je samo jedna od Trumpovih bitaka – nastavlja vrlo tvrde pregovore i s Meksikom i Kanadom.

“Dogovor s Meksikom ide dobro. Radnici u autoindustriji i farmeri moraju biti sigurni, inače nema deala! … Kanada – mora čekati. Njihove carine i trgovinske barijere daleko su prevelike. Carinit ćemo aute ako ne bude deala”, napisao je Trump na Twitteru.

Mnogo teži orah za Trumpa već su Kinezi. Oni već uzvraćaju jednako teškim carinskim barijerama za američke proizvode.

Kineski državni mediji tvrde – nema to veze s ideologijom – Amerikanci tako pritisnu svaku zemlju kad prijeđe 60 posto američkog BDP-a.

Dogodilo se već Japanu, kažu, no Kina neće kao Japan doživjeti izgubljeno desetljeće. Jer, mnogo je manje ovisna o trgovini s SAD-om.

“Na SAD otpada samo oko 14 posto ukupne kineske robne razmjene, To nije sve, to je samo 14 posto”. kaže Chen Jiahe, glavni strateg Cinda Securities.

No, Trump je na sve jačem udaru i domaćih kritičara, jer se posljedice carina na uvoz iz Kine već osjećaju. Mali američki sastavljač televizora zatvara pogone – jer kineske komponente postaju preskupe.

“Znali smo da se uvode carine, ali nismo očekivali da će Winnsboro u Južnoj Karolini tako brzo osjetiti negativne posljedice. To je bio šok”, tvrdi Terri Vikers, Trgovačka komora Fairfield County.

To pak ne znači da dugoročni pozitivni efekti ne bi mogli nadjačati kratkoročne negativne.

“To je kao sa svakom promjenom, Tu je za početak negativni utjecaj, ali stvarno mislim da ćemo dugoročno imati stabilizaciju, koja će biti dobra za američki biznis”, kaže Vikers.

No, mnogi upozoravaju da američki građani imaju itekako velike koristi od jeftine kineske robe. A čuju se i mnogo ozbiljnije prijetnje onih koji upozoravaju da Trump krši pravila WTO-a. Pascal Lamy, bivši čelnik te svjetske organizacije, američke trgovinske partnere poziva na ujedinjenje u opciji novog “WTO-a, minus SAD”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.