Odluka suda: Novinari imaju pravo da tajno snimaju

Svijet 25. feb 201515:22 > 15:28
EPA

Presuda u korist novinarske slobode je izrečena danas kada je Evropski sud za ljudska prava odbacio optužbe protiv novinara u slučaju "Daily telegraph / Channel 4 - novac za pristup".

Sud je odlučio da četiri švicarska novinara nisu kriva zbog korištenja skrivenih kamera kojim su snimali razgovore kako bi radili na priči koja je od javnog interesa.

Kamerom su snimili brokera koji novinaru prerušenom u klijenta priča o prodavanju životnog osiguranja.

Četvero novinara su osuđena na sudu u Švicarskoj 2007. godine zbog narušavanja brokerove privatnosti i morali su platiti male kazne.

Ipak, Sud za ljudska prava je odbacio prvostepenu presudu uz obrazloženje da novinari imaju pravo na slobodu izražavanja.

U februaru 2003., Monika Balmer, urednica sedmičnog TV programa o zaštiti potrošača, je napravila dokumentarac o prevarama u prodaji žitovnog osiguranja.

Njezini tadašnji šefovi, Hansjorg Utz i izvršni urednik Ulrich Haldimann, su se ložili da ona koristi skrivene kamere kako bi snimila intervjue brokera i potrošača. Jedna od novinarki, Fiona Strebel, se prerušila u potrošača kada se sastajala sa brokerom koji joj je namjeravao prodati osiguranje.

Narednog mjeseca, dijelovi snimka su emitovani, a brokerovo lice i glas su bili “zamaskirani”.

Sudije su presudile da je četvero novinara postupilo u skladu sa etičkim kodeksima tako što su ograničili upotrebu skrivene kamere. Njihove namjere su bile poštene, a činjenice koje su predstavili nikada nisu dovedene u pitanje.

Faktor odluke je bilo zamaskiravanje lice i glasa brokera zbog čega su sudije ocijenile da njegov privatni život nije ozbiljno narušen, a javnost je ipak informisana o malverzacijama.