Predsjednik Turske, Recep Tayyip Erdogan, odgovorio je na ekonomski pritisak koji su na Tursku izvršile Sjedinjene Američke Države, što je rezultiralo historijskim minimumima vrijednost turske lire. Počeo je tako trgovinski rat koji će najviše utjecati na krajnje potrošače. U tome se slažu i građani, i trgovci, i ekonomski eksperti.
Otkako je zahvaljujući centralnoj banci, Turska uspjela donekle stabilizirati nacionalnu valutu, Erdogan je prešao u kontranapad i uzvraća udarac Donaldu Trumpu, što ekonomski, što politički i to pozivajući na bojkot američke elektronike i podizanjem tarifa na uvoz proizvoda.
“Možemo uraditi dvije stvari ovdje. Suprotstaviti se ekonomski i suprotstaviti se politički. Preduzeli smo sve tehničke mjere i nastavićemo tako i u budućnosti”, kazao je Erdogan.
Građani Turske različito razmišljaju po pitanju Erdoganovog plana za bojkot.
“Šef je pozvao na bojkot američkih proizvoda. Kao vlasnici trgovina, slažemo se sa tom odlukom. Povjerili smo svoje živote njemu 15 jula, i podržaćemo ga i sad.”
“Ovo nije moj prvi iPhone. Koristim ih godinama. Kupujem ih u Turskoj. Ako se oni uvoze, onda se trebaju i prodavati. Ako ne žele da ih kupimo, ne treba ih uvoziti.”
“Imam 16-godišnju kćerku. Hajde probajte da joj oduzmete iPhone, ako možete. Da vidimo prvo pola članova parlamenta. Neka se prvo oni odreknu svojih iPhona. Ali u svakom slučaju mislim da to nije rješenje”, riječi su nekih od Turaka.
Iako bojkot nije zvaničan, Turska je preduzela i zvanične korake i odgovorila novim nametima na uvoz američkih proizvoda.
Tarife na putničke automobile skočile su za 120%, alkohola za 140%, a duhana za 60%, a povećane su i cijene kozmetike, riže i uglja.
Eksperti vjeruju da je Turska sama dijelom kriva za trgovinski rat, zbog ponašanja prema EU, ali kažu i da SAD slabi tursku ekonomiju zbog sve većih političkih tenzija i lošijih odnosa sa drugim zemljama poput Izraela, koje SAD bezrezervno podržavaju a sa kojom Turska nema dobar odnos.
“Ovo je Trumpov način da kaže: Vidite, mala ste zemlja, činite manje od 1% svjetskog BDP-a. Loše ćete se provesti ako budete prkosili SAD-u. Stvar je u tome ko kome može nanijeti više bola”, istakao je Einar Tangen, ekspert.
A najviše bola će prema mišljenju eksperata osjeteti građani Turske, koji već sada počinju osjećati posljedice trgovinskog rata.
“Radio sam sa dionicama, kupovao sam za dolare, ali živim u Turskoj, i da bih nešto prodao moram to prodati u Lirama. Naše cijene su već zastarjele”, naglasio je turski trgovac.
Turska sada pokušava uzvratiti i političkim sredstvima. Ministar finansija te zemlje izjavio je kako je američka valuta izgubila kredibilitet te kako bi posljedice toga za relativno kratko vrijeme mogle biti osjetne u svjetskoj ekonomiji.
Turska ipak insistira da je otvorena za razgovore sa SAD-om kako bi se riješili brojni sporovi između dvije zemlje, ali samo ukoliko Donald Trump i njegova administracija budu spremni na konstruktivan dijalog. Do tada, trgovinski rat će se nastaviti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.