Juncker: Definirajmo stav prema Balkanu

Svijet 12. sep 201809:21 > 09:34
N1

U svom govoru o stanju Evropske unije, Jean-Claude Juncker, pozvao je da se definira odnos prema Zapadnom Balkanu, jer će 'u protivnom drugi oblikovati sudbinu našeg susjedstva'

“Sve je više izazova, velika je volatilnost, izazova je sve više iz dana u dan. Ne smijemo se prepustiti niti na sekundu, trebamo tražiti ujedinjeniju Evropu. Trebamo izvoziti stabilnost, kao što smo činili godinama. Proširenje je bio uspjeh jer smo pomirili geografiju i historiju Evrope, ali još ima toga za učiniti. Trebamo definirati naš stav prema proširenju na Zapadni Balkan, u protivnom će drugi oblikovati sudbinu našeg susjedstva”, poručio je Jean-Claude Juncker. 

Juncker je u nekoliko navrata u govoru spomenuo potrebu jačanja evropskog suverentiteta:

“Evropski suverenitet dolazi od nacionalnog suvereniteta, ona ga ne ugrožava. Dijeljenje suvereniteta tamo gdje je to potrebno, čini svaku članicu jačom. Evropski suverenitet nikad neće biti usmjeren protiv drugih,  Evropa mora ostati otvoreni kontinent, kontinent tolerancije. Nikad neće postati otok i uvijek će ostati multilateralna”.

Podsjetio je da je Evropa najveće tržište te da ujedinjena ima veliku moć definirati brojne stvari. To su, kaže, pokazali i pregovori s Donaldom Trumpom u Washingtonu. 

“U Vašingtonu sam razgovarao u ime Evrope. Sporazum koji sam ispregovarao s Trumpom je za neke bio iznenađenje. To nije iznenađenje kada Evropa govori jednim glasom, iznenađenja nema. To smo dokazali kada smo branili Pariški sporazum jer želimo ostaviti čišći planet idućim generacijama”, poručio je Juncker. 

U govoru je također rekao da neke obaveze i savezništva koja je Unija preuzela jučer, ne mora značiti da će biti tu i sutra. Upozorio je i na opasnost od nacionalizma.

“Ponekad historijau pravom smislu riječi, dolazi u život naroda bez poziva. To je bilo tokom Prvog svjetskog rata koji je zatekao kontinent 1914. Ljudi su očekivali trajan mir, da bi dobili bratoubilački rat. Ne govorim to zato što očekujem rat, nego zato što moramo biti zahvalni što živimo na kontinentu mira. Branimo naš način življenja, recimo da patriotizmu koji nije usmjeren protiv drugih, recimo ne nacionalizmu koji odbija druge, mrzi, traži krivce umjesto rješenja da bolje živimo zajedno”, poručio je Juncker.

Posebno se osvrnuo na ekonomsku krizu i Grčku koja je izašla iz procesa bailouta. 

“Evropska unija kontinuirano raste 21 tromjesječje. 230 milijuna Europljanja je zaposleno, 14 posto mladih je nezaposleno, to je previše, ali to je najniži postotak u zadnjih nekoliko godina. Unatoč tome došlo je do regresa, teških socijalnih problema. Grčka je uspjela dovršiti svoj program i vratiti se na pravi put, pozdravljam herkulske napore grčkog naroda koje ostali europski narodi i nadalje podcjenjuju. Uvijek sam branio Grčku, njeno dostojanstvo, ulogu u Evropi, a prije svega što je ostala u eurozoni. I dalje sam ponosan na njih”, poručio je predsjednik Europske komisije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.