Saudijska Arabija u ponedjeljak je poručila Ujedinjenim nacijama da će krivično goniti odgovorne za ubistvo novinara Jamala Khashoggija u njenom istanbulskom konzulatu, braneći svoju reputaciju na polju ljudskih prava.
Bandar Al Aiban, čelnik delegacije saudijske vlade na prvoj sjednici UN-a zakazanoj u posljednjih pet godina zbog razmatranja saudijskog dosjea na polju ljudskih prava, bio je suočen s pozivima ostalih diplomata da Rijad provede kredibilnu istragu ubistva i da štiti kritičare vlade.
On je izjavio na sjednici Vijeća UN-a za ljudska prava da je kralj Salman instruirao saudijskog državnog tužioca da “pokrene istragu tog slučaja u skladu sa zakonom i izvrši pripreme za nalaženje svih činjenica i privođenje počinilaca pravdi”.
Alban u svojim komentarima nije pružio detalje o 18 saudijskih državljana uhapšenih u vezi s ubistvom.
Khashoggijevi sinovi danas su zatražili da se vrati u zemlju tijelo njihovog oca, koji je bio kolumnista Washington posta i kritičar saudijske vlade, a koji je nestao u konzulatu 2. oktobra.
Saudijski zvaničnici prvobitno su tvrdili da je Khashoggi napustio konzulat i da je ubijen u neplaniranoj operaciji “odmetnutih elemenata”. Saudijski državni tužilac Saud al-Mojeb kasnije je izjavio da je on ubijen s predumišljajem.
Diplomati iz Australije, Belgije, Kanade i Italije pridružili su se drugima u raspravi u pozivima na kredibilnu istragu Khashoghijeve smrti.
“Izvještaji o ubistvu s predumišljajem duboko su uznemirujući”, izjavila je australska ambasadorica u Vijeću UN-a za ljudska prava Sally Mansfield.
Francuski ambasador Francois Rivasseau pozvao je Saudijsku Arabiju da “odmah prekine zatočenja i selektivna hapšenja novinara i aktivista”, i da garantira slobodu religije.
Austrija, Belgija i Danska izrazili su zabrinutost zbog hapšenja aktivista, uključujući i žene, tokom njihovog zalaganja za ljudska prava.
Alban, koji je predsjednik komisije za ljudska prava Saudijske Arabije, izjavio je da kraljevstvo stalno insistira na promociji i zaštiti ljudskih prava “rukovođeno časnim principima i odredbama šerijata i tradicionalnih vrijednosti našeg društva”.
“Kraljevstvo je proširilo napore u borbi protiv krivičnih djela koja bi mogla potkopati, zaprijetiti i prekršiti ljudska prava, prije svih ekstremizma, terorizma i korupcije, te ukazivanja na suprotnosti između tih činova i principa šerijata”, kazao je on.
Sloboda mišljenja i izražavanja su zagarantirani, ali su limitirani zakonima kojima se štite ostali kao i “preduslovima nacionalne sigurnosti i javnog reda”, rekao je.
Ženska prava tema su većine reformi u proteklih pet godina, dodao je Alban. Ženama je dopušteno da se natječu kao kandidati za općinska vijeća, a od juna vlasti su im počele izdavati vozačke dozvole.
Egipatski ambasador Alaa Youssef pohvalio je saudijske napore u suprotstavljanju terorizmu i radikalizaciji, prenosi Reuters.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.