Zašto je nastao i kako opstaje Boko Haram?

Svijet 12. mar 201517:21 > 17:27
Reuters

Kamerunski stručnjak za geopolitiku Simon Tedga je za AA ocijenio da se teroristička organizacija Boko Haram pojavila u momentima kada su zapadne zemlje osjetile zabrinutost nakon što je, kako kaže, Nigerija postala najveća ekonomska sila na afričkom kontinentu i kada je Afrika počela ostvarivati sve veći ekonomski napredak.

Kako bi se zaustavio Boko Haram, potrebno je da Kamerun, Nigerija, Niger, Čad i druge prijateljske zemlje spriječe dostavljanje oružja i materijalne pomoći organizaciji“, istakao je Tedga, dodajući kako Boko Haram ne bi mogao opstati bez vojne pomoći koja dolazi izvana.

Napomenuo je da bez strane vojne pomoći teroristička organizacija ne bi mogla voditi borbe na afričkom kontinentu.

Prvobitno se govorilo da je Boko Haram sekta. Sada se Boko Harama pojavljuje kao vojska koja je zauzela značajan dio Nigerije. Velika mogućnost je da ovoj organizaciji neke snage pružaju materijalnu i vojnu podršku“, kazao je ovaj stručnjak za geopolitiku.

Podsjetio je na izjavu ministra komunikacija Čada Hasana Sylla Bena Bakarija koji je prošle sedmice izjavio da je 40 posto oružja u rukama militanata Boko Harama proizvodeno u Francuskoj.

Nimalo ne čudi da se Francuska, jedna od zemalja koja prodaje najviše oružja na svijetu i koja se bori s ekonomskom krizom, ne protivi prodaji oružja. Mislim da u tom smislu postoji tripartitni odnos. Zemlje Bliskog istoka koje podržavaju Boko Haram, šalju novac zemlji koja prodaje oružje. Onda ta zemlja oružje direktno dostavlja militantnoj organizaciji“, objasnio je ovaj stručnjak te naglasio kako sve veći ekonomski rast afričkog kontinenta izaziva sve veću zabrinutost među pojedinim zemljama Zapada.

Neke zemlje na svaki način pokušavaju spriječiti rast u Africi. U tom smislu, Boko Haram je prava organizacija za to“, rekao je Tedga, napominjući kako je potrebno osnovati obavještajnu službu koja bi pratila aktivnosti Boko Harama.

Potrebna je obavještajna služba koja bi 24 sata pratila kretanje i akcije ove ogranizacije. Kako bi se vodila borba protiv ove organizacije, potreban je efikasan obavještajni sistem“, objasnio je kamerunski stručnjak.

Podsjećamo, od 2009. godine, Nigerija se bori protiv militantne organizacije Boko Haram koja je opustošila nestabilni sjeveroistok zemlje i ostavila na hiljade mrtvih. Boko Haram je nedavno pojačao svoje militantne aktivnosti zauzimanjem nekoliko novih područja u Nigeriji, kao što su Adamawa, Borno i Yobe, koja su proglasili “Islamskim halifatom”.