Od početka godine Saudijska Arabija izvršila je 40 smrtnih kazni, gotovo četiri puta više nego u istom periodu prošle godine.
U izvještaju se navode i podaci iz prethodnih godina. Tako je Saudijska Arabija u 2010. godini izrekla 27 smrtnih kazni, a već naredne godine taj broj je znatno porastao, i to na 87 smrtnih kazni.
“U zemlji u kojoj se svake godine izvrši na desetine smrtnih presuda neke egzekucije se izvode javno i to u vidu odsijecanja glave. U 2015. godini do sada je pogubljeno 40 ljudi što je gotovo četiri puta više nego u istom periodu prethodne godine“, ističe se u izvještaju Amanesty Internationala.
Postoje navodi da u Saudijskoj Arabiji dolazi do raznih oblika kršenja ljudskih prava od pritisaka na aktiviste, netolerisanja različitih stavova, kršenja prava žena i vjerske netrepeljivosti do nasumičnih privođenja i mučenja te kolektivnog deportovanja radnika doseljenika. U izvještaju se ističe kako saudijske vlasti ne daju dopuštenje da neka od nezavisnih organizacija za zaštitu ljudskih prava uđe na teritoriju njihove zemlje.
Izvještaj Amnesty Internationala nazvan je “Saudijska Arabija… Deset zastrašujućih činjenica u pozadini suđenja Raifu Badewiju”. Badewi je kreator jedne internet stranice, koji je u maju 2014. proglašen krivim za izrugivanje vjerskim simbolima i vrijednostima. On je osuđen na deset godina zatvora, hiljadu udaraca bičem te novčanu kaznu u iznosu od milion rijala (oko 266.000 dolara).
Sud je odlučio da će Badewi petkom javno primati maksimalnih pedeset udaraca bičem te da pauza do narednog bičevanja treba biti najmanje sedam dana. Prema odluci suda kazna bičevanja treba se izvršiti u periodu 20 sedmica. Prvo bičevanje sprovedeno je u januaru nakon šega je međunarodna javnost oštro osudila takav odluku saudijskog suda. Bedewi je nakon prve ture bičevanja dvije sedmice imao zdravstvene tegobe, a nije poznat zašto mu kazna nije nastavljena u narednim sedmicama.
Pojedini mediji su javljali kako je saudijski sud poništio presudu te da će se Badewiju ponovo suditi.