Palestinski aktivisti pokušavaju da organizuju sopstvene patrole i dokumentuju nasilje jevrejskih naseljenika nakon što su međunarodni posmatrači otjerani iz podijeljenog grada Hebrona na okupiranoj Zapadnoj obali.
Aktivisti nose plave prsluke i video kamere. Grupa koja je počela da radi ove sedmice okupila je 18 dobrovoljaca i planira da djeluje stalno pošto međunarodnih posmatrača više nema.
Hebron, najveći grad na Zapadnoj obali, često je poprište sukoba između jevrejskih naseljenika i Palestinaca. Više od 200.000 Palestinaca živi u tom gradu s nekoliko stotina jevrejskih naseljenika ultranacionalista čije su kuće u enklavama pod teškim vojnim obezbjeđenjem.
Palestinci često moraju da prođu kroz izraelske kontrolne punktove u tom centralnom dijelu grada. U Hebronu je sveto mjesto koje Jevreji zovu Pećina patrijarha.
Ono je svijeto i za muslimane i u njemu se nalazi džamija Ibrahimi u kojoj je jevrejski naseljenik 1994. godine ubio 29 muslimanskih vjernika za vrijeme molitve.
Poslije toga je osnovana međunarodna posmatračka misija. Sve do nedavno u njoj su bili nenaoružani civili iz Norveške, Italije, Švedske, Švajcarske i Turske da izvještavaju o kršenjima međunarodnih humanitarnih i ljudskih prava u gradu.
Međutim, prošlog mjeseca je premijer Izraela Benjamin Netanyahu najavio da misije više neće biti jer Izrael neće dozvoliti da međunarodne snage djeluju protiv Izraelaca. To se smatra gestom prema čvrstorukašima u vrijeme predizborne kampanje prije prijevremenih izbora zakazanih za 9. april.
Takav potez je izazvao zabrinutost UN i EU, a zemlje koje su imale posmatrače su saopštile da suspenzija podriva jedan od nekoliko ustanovljenih mehanizma za rješenje sukoba između Izraela i Palestinaca.
EU je upozorila da se “rizikuje dalje pogoršavanje već osjetljive situacije na terenu”. Odnosi misije s naseljenicima su već dugo bili napeti i izraelska štampa je o njoj negativno izvještavala.
N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.