U kakvoj su vezi internet zajednica, moderni vidovi komunikacije i teroristički napad u Christchurchu? To je tema kojom se dan nakon tragedije bave svjetski mediji. Najava i izvršenje ovog stravičnog zločina, internet stručnjake podsjeća na pokušaj jednog radikaliziranog psihopata da se dodvori dijelu online subkulture kojoj je pripadao.
Dok je ulazio na prvo saslušanje, Brentonu Tarrantu ruke su bile vezane, ali pred kamerama je napravio znak koji se u internet zajednici povezuje sa rasizmom. To je bio samo jedan u nizu simbola poznatih korisnicima online komunikacije – od najave terorističkog napada na internet forumu, u kojem je tražio, a zatim i dobio podršku pojedinih članova, preko njegovog takozvanog manifesta koji obiluje referencama na neslane šale s interneta, do činjenice da je napad uživo prenosio putem Facebooka.
Online forenzičari kažu – cijeli Tarrantov smrtonosni pohod djelovao je kao igrica za impresioniranje internet zajednice kojoj pripada.
“Ovi mehanizmi komunikacije su eksploatirani za radikalizaciju, naročito mladih koji su prisutni na društvenim mrežama i koji su usvojili korištenje društvenih mreža i interneta generalno prije nego što su uspjeli doći do bilo kakvog kritičkog razmišljanja, odnosno do bilo kakve medijske pismenosti. Samim nedostatkom medijske pismenosti, a prisustvom društvenih mreža od najranijeg uzrasta, imamo ozbiljan potencijal za radikalizaciju”, naglašava Andrej Petrovski iz Share zaklade.
Na oružju koje je Tarrant koristio, ispisao je imena ličnosti koje su se kroz historiju borili protiv Osmanske imperije ili islama generalno, što su, kažu internet stručnjaci, rezultati koje bi izbacila površna pretraga na Googleu pa su se tako među imenima našli i Lazar Hrebeljanović ili hajduk Bajo Pivljanin.
Društvene mreže kao potencijalni faktor koji je doprinjeo zločinu spominjao je i srpski predsjednik, koji podvlači da činjenica da je na putu prema mjestu zločina, Tarrant u automobilu slušao krajišku pesmu “Od Bihaća do Petrovca sela” zlonamjerno dovođenje Srbije u vezu s terorističkim napadom.
“Car Lazar i Miloš Obilić nikakve zločine nisu činili već su štitili hrišćansku Evropu, a onda su mediji u regiji, ali i neki kod nas, odlučili da nečijeg muzičkog ukusa Srbija treba biti optužena”, naveo je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Nije čak ni muzički ukus, procjenjuju internet eksperti. U svom manifestu Tarant je napisao da se bavi takozvanim “uklanjanjem kebaba”, antiislamskom kovanicom koja se raširila internetom upravo preko pjesme “Od Bihaća do Petrovca sela”.
Muzika u pozadini najvećeg zločina u historiji Novog Zelanda bila je, kažu stručnjaci, neukusna šala koja se na društvenim mrežama cinično postavlja u nameri da uvrijedi muslimane.
Internet je, piše list Atlantic, postao Pandorina kutija koja nikad nije imala poklopac. Postoje, međutim, mehanizmi koji bi putem čvršće kontrole sadržaja mogli pomoći u prevenciji ovakvih zločina. Međutim, to možda više ne bi bio internet kakvim ga poznajemo, podvlače u zakladi Share..
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.