Oglas

Dan tišine u Indoneziji: Nema izlaska iz kuća ni saobraćaja

author
Anadolija
21. mar. 2015. 18:54
>
19:01
aa_picture_20150321_4847126_high
Anadolija / Arhiv | Anadolija / Arhiv

Građani Indonezije danas ne izlaze iz svojih kuća, te na svakom mjestu vlada tišina i mir. Naime, to je tako zbog praznika Nyepi ili Dana tišine koji je posvećen postu, meditaciji i tišini.

Oglas

[caption id="attachment_104742" align="alignnone" width="750"]

U Indoneziji u kojoj živi oko 250 miliona ljudi, a koja važi za četvrtu najmnogoljudniju zemlju praznik Nyepi se nalazima i Danom tišine, te zbog toga Indonežani danas ne izlaze iz svojih domova.

Dan tišine se posebno obilježava na Baliju, gdje živi oko 4 miliona Indonežana. Danas sve staje na Baliju. Nema saobraćaja, ne pale se svjetla noću, dakle, cijelo ostrvo je u tišini.

aa_picture_20150321_4847131_high
aa_picture_20150321_4847130_high
aa_picture_20150321_4847128_high
+ 2

Tokom cijelog dana i noći na spomenutim mjestima ne izlazi se iz kuća i ne radi se ništa. Tokom dana Indonežani poste, a ne koriste telefone, kompjutere niti bilo koji vid tehnologije.

Na Baliju su zatvorena i dva terminala za trajekte. 

I u Džakarti je obilježen ovaj praznik. Na trgu Monas u Džakarti je obilježen ovaj praznik, te su se svi zajedno molili da budu zaštićeni od loših duhova. Organizovani su i tradicionalni plesovi.

Dan tišine je proglašen državnim praznikom.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama