Glasanje u Nigeriji "pod nišanom" Boko Harama

Svijet 29. mar 201517:52 > 17:59
TANJUG/AP/AP Photo/Jerome Delay

U Nigeriji se, uz napade terorističke organizacije Boko Haram, održavaju predsjednički izbori.

Izbjeglice kažu da deseci naoružanih ekstremista islamističkog borbenog pokreta Boko Haram napreduju na sjeveroistoku Nigerije ka jednom gradu gdje im se suprotstavljaju vojnici.

Uz tešku pucnjavu, grad Baući sa 300.000 stanovnika, nadlijeću borbeni avioni.

Borbe se vode dok Nigerijci glasaju u nekim oblastima na odlučujućim predsjedničkim izborima koje su ekstremisti zaprijetili da će poremetiti.

Policija kaže da su naoružani napadači jutros napali biračka mjesta u dva grada istočno od Baućija, a stanovnici dodaju da su potom napadnuta i neka sela.

Prvog dana izbora, u subotu, pripadnici Boko Harama su u napadima ubili više od 40 ljudi.

Tanjug/AP/Ben Curtis

Islamski teroristički pokret Boko Haram, što u prevodu znači “Zabranjeno je zapadnjačko obrazovanje”, prvobitno je bio blizak Al Kaidi, a ovog mjeseca se deklarativno pridužio ekstremističkoj organizaciji “Islamska država” koja djeluje u Siriji i Iraku.

Težište akcija Boko Harama za koji se računa da ima 7.000 do 10.000 boraca, je u sjeveroistočnoj Nigeriji, a pokušava da zauzme i dijelove teritorije susjednog Čada, Nigera i Kameruna.

Taj pokret postoji još od 2002. godine i jača od oružane pobune u Nigeriji 2009. godine, a od 2010. izvodi vojno sve savršenije napade, između ostalog na zgrade vlasti.

Vlada Nigerije je početkom 2012. proglasila vanredno stanje na sjeveroistoku, ali su se njene snage pokazale kao neefikasne dijelom zbog vjerskih predrasuda, a dijelom zbog korupcije za koju se Boko Haram izvještio. Od polovine prošle godine, Boko Haram je nadvladao na oko 50.000 kvadratnih kilometara sjeveroistoka Nigerije.

Izbori za šefa države i poslanike su se danas nastavili, poslije napada i tehničkih problema tokom jučerašnjeg glasanja.

Kako navode analitičari, ovo su najneizvjesniji izbori od kako postoji Nigerija, a na njima je bivši vojni diktator, general Muhamadu Buhari, veliki rival sadašnjeg predsjednika Goodlucka Jonathana.

Neuspjeh Jonathanove vlade da savlada ekstremiste Boko Harama, razgnjevio je Nigerijce, naročito na sjeveru, koji pretežno podržavaju muslimana Buharija.

Tako bi izbore mogli da odluče birači na naftom bogatom jugu zemlje, koji podržavaju Jonathana, kršćanina.

Tako prvi put u historiji Nigerije kandidat opozicije ima realne šanse da na izborima pobijedi vladajućeg predsjednika, ocjenjuju analitičari.

Na današnjim, osmim izborima od proglašenja nezavisnosti od Velike Britanije 1960. godine, pravo glasa ima skoro 60 miliona od 170 miliona Nigerijaca.