Vlada Japana izvinila se desetinama hiljada ljudi koji su u toj zemlji prisilno sterilizirani u skladu s nekadašnjim Zakonom o zaštiti eugenika.
Šef kabineta japanskog premijera Yoshihide Suga izrazio je duboko žaljenje i uputio iskreno izvinjenje žrtvama zakonske prakse koja je imala za cilj da prevenira rađanje “nekvalitetnih potomaka”.
On je kazao da će svim žrtvama biti isplaćena novčana odšteta u iznosu od po 3,2 miliona jena (28.600 dolara).
Zakon o zaštiti eugenika u Japanu je na snazi bio od 1948. do 1996. godine, a u tom periodu je prisilno sterilizirano najmanje 25.000 ljudi. Sporni zakon je ljekarima omogućavao da steriliziraju osobe s psihičkim i fizičkim problemima.
Ljekari su tako operativnim zahvatima uklanjali reproduktivne organe ili bolnom radijacijom sterilizirali osobe za koje su procjenjivali da ne mogu imati “kvalitetne” potomke.
Ta zakonska praksa je promijenjena 1996. godine kada je na snagu stupio Zakon o zaštiti majčinstva koji ne uključuje diskriminirajuće elemente ranijeg.
Premijer Japana Shinzo Abe izjavio je da se takvi problemi nikada ne smiju ponoviti u Japanu.
“Učinit ćemo sve što možemo kako bismo izgradili društvo bez diskriminacije bilo koga, uključujući i bolesne i hendikepirane ljude. Gradimo društvo u kojem ćemo poštivati uzajamne slobode i privatnosti”, poručio je Abe.
Izvinjenje i obećanje za novčanu naknadu vlade Japana uslijedili su nakon što su brojne žrtve okončale višedecenijsku šutnju i masovni pčeli podizati optužbe za pretrpjelu fizičku i mentalnu bol.
I vladajuće i opozicione stranke saglasne su da je plaćanje odštete od tri miliona jena znatno povoljnija solucija za državu, jer podnosioci tužbi traže i do deset puta veće odštete.
Uporedo s prisilnim sterilizacijama, u Japanu je više od 60.000 žena podvrgnuto abortusu zbog nasljednih bolesti. To ne uključuje žene koje su vlastitom voljom odlučile prekinuti trudnoću.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija zaAndroid|iPhone/iPad