Istražitelji organizacije Human Rights Watch za Irak u toku ove godine registrovali su veliki broj stranih boraca koji se nalaze u iračkim zatvorima, a tamo su prebačeni iz Sirije nakon sloma tzv. Islamske države.
Iračke vlasti odbijaju dostaviti ovoj, ali i drugim organizacijama, tačne podatke o broju odnosno nacionalnosti pritvorenih stranih boraca, ali se zna da je njihov broj značajan. Iz Human Rights Watch-a za N1 su potvrdili da nemaju informacije da jedan od naših državljana čeka na izvršenje smrtne kazne u Erbilu, ali da imaju potvrdu da je 11 Francuza procesuirano i osuđeno na smrtnu kaznu koja još uvijek nije izvršena.
“Iračke vlasti u Bagdadu i Erbilu, drže u pritvoru strance kako muškarce tako i žene. To znamo tako što smo prisustvovali suđenjima, sama sam pratila suđenja, stranim borcima. Njih se procesuira po Zakonu o borbi protiv terorizma zbog članstva u tzv. Islamskoj državi u Iraku. Dodatno na to u posljednje vrijeme smo vidjeli transfere iz sjeveroistočne Sirije gdje su se nalazili pod kontrolom sirijskih snaga zbog članstva u tzv. Islamskoj državi. Njih se prebacuje u Irak gdje im se sudi i donose presude. Činjenica je da postoji grupa Francuza, njih 11, koji su ranije ove godine prebačeni u Irak koji su procesuirani i osuđeni i svih su dobili smrtnu kaznu, iako moram kazati da kazna još nije izvršena. Mi nemamo informacije o specifičnom slučaju iz Bosne i Hercegovine u pritvoru, ali ovdje ima mnogo stranaca i njima se sudi po ovom zakonu baš kao i Iračanima, irački pravosudni sistem ne pravi razliku između stranih i domaćih državljana”, kazala je ekskluzivno iz Beiruta za N1 Belkis Wille viša istražiteljica Human Rights Watcha za Irak.
Human Rights Watch raspolaže podacima da se u iračkim zatvorima trenutno nalazi više od 700 žena i djece, ali ne posjeduje konkretne podatke o tome koliko se stranih državljana ili bivših pripadnika tzv. Islamske države nalazi u iračkim zatvorima.
“Znamo za više od 700 stranih žena i djece na dvije lokacije u Bagdadu, ali imamo informaciju da ih ima mnogo više. Nemamo ni približan broj koliko je stranih muškaraca pritvoreno u Bagdadu ili u Erbilu u sjevernom Iraku. Nažalost, također nemamo tačan broj onih koji su osuđeni na smrtne kazne. Ono što mogu reći da u velikom broju su stranci ti koji su osuđeni i dobijaju doživotnu ili smrtnu kaznu i veoma rijetko vidimo da dobijaju manje kazne. Moram kazati da irački Zakon o borbi protiv terorizma dozvoljava samo dvije kazne po optužbi za terorizam ili pripadništvo terorističkim organizacijama i to su doživotna ili smrtna kazna”, ističe Wille.
Na pitanje N1 kako komentariše činjenicu da se u iračkim zatvorima pored žena i muškaraca nalazi i veliki broj djece Wille odgovara da se po iračkim zakonima odgovornima za kriminalna djela smatraju sva djeca starija od devet godina starosti. Djeca mlađa od devet godina koja se nađu u ovakvim situacijama obično se smještaju u pritvorske jedinice zajedno s majkama.
“Ako ste stari devet ili više godina i ako ste zarobljeni ili ste s roditeljima, ili ste stranac onda se suočavate sa procesuiranjem po Zakonu o borbi protiv terorizma ili kao što smo vidjeli u određenim slučajevima da su djeca procesuirana za ilegalan ulazak u Irak. To se radi čak i u onim slučajevima kada kažu sudijama da su ih na to natjerali roditelji ili da su prešli granicu s njima. Ova djeca se nalaze u zatvoru u Bagdadu i tamo odslužuju kazne. Djeca mlađa od devet godina u zatvorima borave zajedno s majkama. U zatvoru u Bagdadu s majkama boravi na stotine djece. Jedini način da ova djeca napuste zatvor je da su zemlje njihovog porijekla u mogućnosti da im izdaju novu dokumentaciju te da im onda iračke vlasti dopuste da napuste zemlju i odlete kući. Neke zemlje su ovo uspješno odradile. Nedavno je Turska preuzela više od 100 turske djece koja su boravila u zatvorima s majkama, ali idalje imamo na stotine djece koja nisu otišla kući”, kaže Wille.
Human Rights Watch smatra da bi bilo kakvo prebacivanje stranih boraca iz sjeveroistočne Sirije trebalo biti apsolutno zabranjeno u cilju procesuiranja, presuđivanja i odsluženja kazni u Iraku.
“To smatramo jer ne samo da vidimo sveprisutnu upotrebu torture u istražnim procesima, nego i generalno govoreći branjenici nemaju pristup osnovnim pravima, kao što sam već rekla postoji primjena smrtne kazne i prenatrpanost zatvora. Zbog toga, svaka zemlja koja prebaci svoje državljane u Irak, to radi ilegalno. Time ih ne štite od torture i smrtnih kazni. Zato pozivamo sve zemlje da urade sve što je u njihovoj moći kako bi osigurali povratak svojih državljana te da onda provedu propisane istrage i procesuiranje ukoliko se potvrdi da je počinjen zločin, ali da to bude urađeno u zemljama porijekla. Za one koji se već nalaze u Iraku i u iračkim zatvorima zemlje porijekla bi trebalo da urade sve u njihovoj moći da se pobrinu da njihovi državljani nisu mučeni, da imaju fer suđenje i sva prava te da spriječe da se nad istima izvrši smrtna kazna”, poziva Wille.
Nedavni poziv američkog predsjednika Donalda Trumpa da sve zemlje koje imaju strane borce u ovom području da ih preuzmu i vrate u domovinu čini se nije naišao na pozitivan odziv. Posebno to nisu uradile evropske zemlje ističu iz Human Rights Watcha za N1.
“Nažalost i pored poziva američke Vlade, posebno evropske zemlje to nisu uradile niti smo mi to zabilježili. Evropske zemlje, posebno, odbijaju da preuzmu odgovornost i da preuzmu svoje državljane te da provedu propisane sudske procese kod kuće. To je apsolutno nepostojanje vođstva koje vidimo”, zaključuje Wille.
Iz Human Rights Watcha upozoravaju da što duže ovakvo stanje potraje da će šanse za prebacivanje stranih državljana u Irak, a samim tim i za mučenje odnosno za presude smrtne kazne biti još veće.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad