Iran je počeo da obogaćuje uranijum na više od 4,5 posto, javila je agencija Isna, pozivajući se na iransku agenciju za atomsku energiju.
“Iran je jutros prešao prag od 4,5 posto za obogaćivanje uranijuma”, dodala je Isna.
Iranska agencija za atomsku energiju navela je da je taj stepen obogaćivanja uranijuma dovoljan za potrebe zemlje za nuklearne centrale.
Iranske vlasti su saopštile da su počele obogaćivanje uranijuma iznad 3,67 posto koliko je dozvoljeno prema međunarodnom sporazumu o iranskom nuklearnom programu iz kojeg su SAD istupile.
Teheran je zaprijetio da neće poštovati još neke odredbe nuklearnog sporazuma “za 60 dana” ukoliko se ne pronađe rješenje i ne ispune iranski zahtjevi.
Ti zahtjevi se prvenstveno odnose na mogućnost Irana da prodaje svoju naftu i da ima spoljnu trgovinu zaobilazeći sankcije koje su SAD uvele Iranu poslije istupanja iz sporazuma.
Iranske mjere predstavljaju odgovor američkom povlačenju iz sporazuma i ponovnom uvođenju sankcija.
Sporazum o iranskom nuklearnom sporazumu zaključili su 2015. godine u Beču Iran i šest velikih sila – SAD, Rusija, Kina, Francuska, Velika Britanija i Njemačka, poslije 12 godina krize o tom pogramu.
EU pozvala Iran da obustavi obogaćivanje uranijuma
Evropska unija pozvala je Iran da obustavi obogaćivanja uranijuma preko granice utvrđene međunarodnim sporazumom koji je sklopio s drugim svjetskim silama, izjavila je portparolka EU Maja Kocijančič i dodala da je EU veoma zabrinuta.
Iran od danas obogaćuje uranijum na više od 4,5 posto, javila je agencija Isna, pozivajući se na iransku agenciju za atomsku energiju.
Njemačka za sada bez mjera protiv Irana
Njemačka je saopštila da za sada neće preduzimati mjere protiv Irana, već će sačekati izvještaj inspektora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) o tvrdnjama Teherana da obogaćuje uranijum iznad nivoa dozvoljenog nuklearnim sporazumom s velikim silama iz 2015. godine.
Portparol njemačkog ministarstva spoljnih poslova Rajner Brojl rekao je da IAEA još nije objavila izvještaj, ali da se “radi o danima, a ne o nedjeljama”.
Brojl je novinarima rekao da će Njemačka proučiti izvještaj čim se on bude pojavio i razgovarati o daljim koracima s ostalim potpisnicama nuklearnog sporazuma – Iranom, Kinom, Rusijom, Velikom Britanijom i Francuskom.
On je dodao da je za Njemačku važno “da se Iran vrati poštovanju sporazuma”.
Kina okrivila SAD za krizu oko Irana
Kina je izrazila žaljenje zbog iranskog kršenja nuklearnog sporazuma iz 2015. i za krizu okrivila SAD i američku politiku “maksimalnog pritiska” nakon istupanja Vašingtona iz sporazuma
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Geng Šuang je sporazum iz 2015. opisao kao jedini realističan i efikasan način za rješavanje iranskog nuklearnog pitanja i smanjenje tenzija.
Geng je na redovnoj konferenciji izjavio da je “maksimalni pritisak” koji SAD vrše “u korjenu” krize. Otkako su prošle godine napustile sporazum, SAD su Iranu uvele teške ekonomske sankcije.
Kina se, naveo je Geng, zalaže za diplomatsko rješenje jer je “dokazano da je unilateralno maltretiranje postalo sve rašireniji tumor i stvara sve više problema i većih kriza na globalnom nivou”.
Netanjahu: Iransko kršenje nuklearnog sporazuma je test za Evropu
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da bi evropski lideri trebalo da kazne Iran zbog obogaćivanja uranijuma iznad nivoa dozvoljenog na osnovu nuklearnog sporazuma sa velikim silama iz 2015. godine, nakon vijesti da Teheran sada obogaćuje uranijum na 4,5 posto.
“Da nisam vodio tu bitku protiv Irana, već bi imao nuklearni arsenal. Razlog što ga još nemaju (nuklearni arsenal) je što smo izvršili pritisak na njih, protiv cijelog svijeta i prethodne američke administracije, takođe i protiv mnogih ljudi u Vladi Izraela”, rekao je Netanjahu, ocijenivši da Iran predstavlja ogromnu opasnost “po našu budućnost i to ih je tada zaustavilo”.
Odgovarajući na pitanje da li je prošlogodišnje povlačenje predsjednika SAD Donalda Trumpa iz nuklearnog sporazuma učinilo situaciju opasnijom, izraelski lider je rekao da Iranci “sada pokušavaju da pređu granicu” i da su Amerikanci nametnuli sankcije koje ih teško pogađaju, ali da to nije okončalo stvar.
“Oni pokušavaju da singaliziraju da idu ka (nuklearnoj) bombi i mi ćemo osigurati da se to ne desi. Veliko pitanje nije šta je naša politika jer se tu ništa nije izmijenilo. Ja se ponovo obraćam evropskim liderima: vi ste obećali da ako Iran učini taj sićušni korak, obogaćivanje uranijuma, koji je municija za nuklearno oružje, vi ste rekli ako premaše dozvoljenu količinu da ćete nametnuti sankcije. Tako da kažem: uradite to. Jer vas oni testiraju. Nasilni ubilački režim testira kičmu zapada i ja očekujem da ispunite vaša obećanja”, rekao je premijer Izraela, prenijeli su izraelski mediji.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad